KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Leczenie rzutu SM

W rzutowo-remisyjnej postaci będą pojawiać się rzuty (zaostrzenia, ataki SM) choroby. Przyjmowanie leków modyfikujących przebieg choroby, jeśli leczenie jest skuteczne - prowadzi do zmniejszonej częstości ich występowania  lub do ich całkowitego wyeliminowania.

Czym jest rzut choroby?

Gdy układ odpornościowy organizmu atakuje mielinę (powłokę chroniącą włókna nerwowe przed uszkodzeniami i przegrzaniem się) lub same nerwy, dochodzi do zapalenia w ośrodkowym układzie nerwowym (mózg i rdzeń kręgowy). Zapalenie prowadzi do objawów stwardnienia rozsianego czyli do rzutu. Ponieważ zapalenia mogą pojawiać się w różnych obszarach ośrodkowego układu nerwowego, objawy SM mogą być bardzo zróżnicowane.

Aby mówić o rzucie, nasilenie obecnych lub pojawienie się nowych objawów musi trwać co najmniej 24 godziny, z minimum miesięcznym odstępem pomiędzy rzutami, przy jednoczesnym braku infekcji albo zwiększonej temperatury ciała. Ze względu na nasilenie rozróżniamy rzuty łagodne, umiarkowane i ciężkie. W niektórych przypadkach rzuty mogą trwać godziny, dni, tygodnie a czasem nawet miesiące.

Jak wygląda radzenie sobie z rzutami w SM?

Do ich łagodzenia stosuje się najczęściej leki zwane kortykosteroidami (popularnie określane jako sterydy), które działają przeciwzapalnie oraz immunosupresyjnie. Kortykosteroidy oddziałują na zapalenie w układzie nerwowym, które powoduje rzut, co p wycofanie się objawów. Jednak nie każdy rzut będzie wymagał podania tego typu leczenia. Jeśli objawy są dyskretne i nie powodują utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu, kortykosteroidy nie są wymagane. 

Co dzieje się kiedy doświadczam silnego rzutu, który wymaga leczenia?

Gdy doświadczasz ciężkiego rzutu choroby wymagany jest pobyt w szpitalu (zazwyczaj kilkudniowy), gdzie zostanie podany kortykosteroid w formie dożylnej (we wlewie). Obecnie dopuszcza się leczenie w trybie ambulatoryjnym.

Jaki kortykosteroid podaje się w przypadku leczenia ostrego rzutu?

Obecnie stosowanym lekiem jest metylopredinazol. Podawany jest dożylnie, w formie wlewu kroplowego. W zależności od ciężkości rzutu, metylopredinazol podawany jest od 3 do 5 dni. Ze względu na dobrą skuteczność, rozważane może być również leczenie doustnymi kortykosteroidami.

Najczęściej zadawane pytania
Jak wygląda zdrowienie po rzucie?
Najczęściej powrót do zdrowia po rzucie jest całkowity, jednak mogą zdarzać się przypadki, że objawy, które wystąpiły w czasie rzutu pozostają po jego ustąpieniu, jednak w łagodniejszej formie. Związane to może być z bardziej poważnym uszkodzeniem mieliny w ośrodkowym układzie nerwowym.
Nie ma jednoznacznych czynników, które odpowiedzialne są za wywoływanie rzutów w SM. Niektóre osoby mówią, że ten lub inny czynnik może u nich spowodować wystąpienie zaostrzenia, często wspominają się o stresie, jednak nie ma jednoznacznych badań naukowych, które potwierdzały by te stwierdzenia. Uważa się, że niektóre infekcje mogą prowadzić do rzutu, dlatego tak ważna jest prewencja i szybkie wdrożenie leczenia, np. gdy pojawia się infekcja pęcherza moczowego.
Pliki do pobrania