- O SM
- Życie z SM
- O NMOSD
- O PTSR
- Chcesz pomóc?
- Jak pomagamy
- Dla specjalistów
Infolinia
+48 22 127 48 50W rzutowo-remisyjnej postaci będą pojawiać się rzuty (zaostrzenia, ataki SM) choroby. Przyjmowanie leków modyfikujących przebieg choroby, jeśli leczenie jest skuteczne - prowadzi do zmniejszonej częstości ich występowania lub do ich całkowitego wyeliminowania.
Czym jest rzut choroby?
Gdy układ odpornościowy organizmu atakuje mielinę (powłokę chroniącą włókna nerwowe przed uszkodzeniami i przegrzaniem się) lub same nerwy, dochodzi do zapalenia w ośrodkowym układzie nerwowym (mózg i rdzeń kręgowy). Zapalenie prowadzi do objawów stwardnienia rozsianego czyli do rzutu. Ponieważ zapalenia mogą pojawiać się w różnych obszarach ośrodkowego układu nerwowego, objawy SM mogą być bardzo zróżnicowane.
Aby mówić o rzucie, nasilenie obecnych lub pojawienie się nowych objawów musi trwać co najmniej 24 godziny, z minimum miesięcznym odstępem pomiędzy rzutami, przy jednoczesnym braku infekcji albo zwiększonej temperatury ciała. Ze względu na nasilenie rozróżniamy rzuty łagodne, umiarkowane i ciężkie. W niektórych przypadkach rzuty mogą trwać godziny, dni, tygodnie a czasem nawet miesiące.
Jak wygląda radzenie sobie z rzutami w SM?
Do ich łagodzenia stosuje się najczęściej leki zwane kortykosteroidami (popularnie określane jako sterydy), które działają przeciwzapalnie oraz immunosupresyjnie. Kortykosteroidy oddziałują na zapalenie w układzie nerwowym, które powoduje rzut, co p wycofanie się objawów. Jednak nie każdy rzut będzie wymagał podania tego typu leczenia. Jeśli objawy są dyskretne i nie powodują utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu, kortykosteroidy nie są wymagane.
Co dzieje się kiedy doświadczam silnego rzutu, który wymaga leczenia?
Gdy doświadczasz ciężkiego rzutu choroby wymagany jest pobyt w szpitalu (zazwyczaj kilkudniowy), gdzie zostanie podany kortykosteroid w formie dożylnej (we wlewie). Obecnie dopuszcza się leczenie w trybie ambulatoryjnym.
Jaki kortykosteroid podaje się w przypadku leczenia ostrego rzutu?
Obecnie stosowanym lekiem jest metylopredinazol. Podawany jest dożylnie, w formie wlewu kroplowego. W zależności od ciężkości rzutu, metylopredinazol podawany jest od 3 do 5 dni. Ze względu na dobrą skuteczność, rozważane może być również leczenie doustnymi kortykosteroidami.