W związku z pojawiającymi się pytaniami ze strony kobiet żyjących ze stwardnieniem rozsianym planujących ciąże, chcemy przypomnieć kilka ważnym informacji odnośnie praw przysługujących paniom w takiej sytuacji.

W Polsce w obecnej chwili zarejestrowany jest jeden lek o udowodnionym wysokim profilu bezpieczeństwa dla kobiet z ciąży i płodu. Jest to octan glatirameru. Kobiety przyjmujące go nie muszą przerywać leczenia na czas ciąży. Warto jednak wcześniej porozmawiać z lekarzem prowadzącym o planach posiadania dzieci i dobrze przygotować siebie i swój organizm na ten czas.

W przypadku pozostałych leków zaleca się konsultacje z lekarzem przed rozpoczęciem starań o zajście w ciążę. Niektóre leki dostępne w programach lekowych wykazują działania teratogenne, czyli wywołujące wady rozwojowe płodu. Niektóre należy odstawić na jakiś czas przed planowanym zajściem w ciąże, niektóre można już po otrzymaniu pozytywnego wyniku tekstu ciążowego. Dlatego bardzo ważna jest dobra komunikacja z lekarzem! Istotna informacja jest taka, że w przypadku podjęcia decyzji o przerwaniu leczenia, każda kobieta, niezależnie od tego jaki lek przyjmuje, może powrócić do programu lekowego po okresie ciąży bez konieczności ponownej kwalifikacji. Dotyczy to zarówno leków I jak i II linii.

Jeżeli Twój lekarz przekazuje Ci inne informacje, zgłoś się na naszą infolinie (22 127 48 50), a my pomoże Ci skuteczne egzekwować swoje prawa do leczenia, posiadania dzieci i dbania o swoje zdrowie.  • zdjęcie z wydarzenia


tutaj lista pięciu ostatnio opublikowanych wiadomości
tutaj lista pięciu najczęściej czytanych wiadomości
Polub nas na facebooku Polub nas na facebooku