Płodność i posiadanie dzieci

Stwardnienie rozsiane dotyka przede wszystkim osób młodych, w tzw. wieku reprodukcyjnym (20-40 lat), stąd kwestia posiadania dzieci jest podnoszona bardzo często zaraz po usłyszeniu diagnozy. Dotyczy to szczególnie kobiet, które chorują około dwa razy częściej.

Sama choroba nie wpływa na płodność, natomiast stosowane leki mogą ją czasowo obniżyć (zwłaszcza w wypadku mężczyzn). To nie oznacza jednak, że leki na SM mają działanie antykoncepcyjne! Jeśli nie planujecie dziecka- musicie się zabezpieczać! Dotyczy to szczególnie kobiet, ponieważ żadne z zarejestrowanych na stwardnienie rozsiane leków nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży.

Dawniej odradzano kobietom z SM ciążę, uważano, że pogarsza stan chorej. Dziś wiadomo, że to nie prawda. Ciąża nie przyspiesza rozwoju niepełnosprawności, co więcej istnieją badania pokazujące, że może mieć wręcz pozytywny wpływ na przebieg choroby. Nie zaobserwowano też istotnych różnic w liczbie poronień czy wad rozwojowych u dzieci, w porównaniu ze zdrową populacją kobiet.

 Polub nas na facebooku Polub nas na facebooku