Praca

Praca jest bardzo ważnym elementem życia każdego człowieka. Gwarantuje nam potrzebne środki finansowe, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, ale też pozwala na zdobywanie nowych umiejętności i podnosi jakość życia. Jest też częścią naszej tożsamości, bowiem często definiujemy się przez wykonywane przez nas obowiązki zawodowe.

Ponieważ stwardnienie rozsiane to choroba ludzi młodych (najczęściej diagnozowana jest między 20 a 40 r.ż), wielu z nich zaczyna chorować będąc dopiero na początku swojej drogi zawodowej. Pojawia się wtedy wiele pytań i wątpliwości: Czy informować o swojej diagnozie w miejscu zatrudnienia? Jak choroba będzie wpływać na funkcjonowanie w pracy i wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych? Czy rezygnować z pracy?

Wiele osób decyduje się porzucić pracę po wystąpieniu pierwszych rzutów, inni pracują jeszcze wiele lat a o SM informują dopiero po pojawieniu się widocznych objawów. Musisz mieć świadomość, że leczenie immunomodulujące (opóźniające postęp niepełnosprawności, zmniejszające ilość rzutów), zapisy prawne (chroniące osoby chore na rynku pracy, przeciwdziałające np. dyskryminacji) czy np. Internet, który umożliwia pracę z domu, mogą pomóc Ci pracować tak długo, jak się na to zdecydujesz. Diagnoza SM nie musi oznaczać, że odejdziesz z rynku pracy. Badanie z 2016 roku, przeprowadzone przez Dom Badawczy Maison w ramach kampanii "SM-Walcz o siebie", w którym udział wzięło 396 osób z SM, pokazało, że ponad połowa uczestników pracowała, a były to osoby zarówno nieposiadające jak i posiadające orzeczenie o niepełnosprawności.

 Polub nas na facebooku Polub nas na facebooku