W Bibliotece PTSR znajdziecie publikację: „Stwardnienie rozsiane i sport – zawsze w ruchu” Doris Friedrich.

SM to choroba o tysiącu twarzy. Może stwarzać najróżniejsze ograniczenia. Mimo to, osoby chore na stwardnienie rozsiane powinny uprawiać sport! Ze względu na naturę choroby występuje u chorych podwyższone ryzyko zaniku mięśni. Nie istnieje jednak żaden jednolity program treningów, są natomiast różne metody i ćwiczenia, które można indywidualnie dostosować do objawów choroby i wydolności organizmu. Wprawdzie sport nie jest w stanie zatrzymać postępów choroby, jednak regularne ćwiczenia mogą mieć pozytywny wpływ, szczególnie na utrzymanie sprawności, wytrzymałość, siłę i koordynację oraz przeciwdziałać depresji i zmęczeniu.

Doris Friedrich w wieku 27 lat zachorowała na stwardnienie rozsiane. Przez wiele lat pracowała w specjalistycznej poradni SM, gdzie intensywnie zajmowała się zarówno samą chorobą, jak i możliwościami jej leczenia.

W 2010 roku wzięła udział jako testerka w pracach studialnych dotyczących sportu, prowadzonych przez Instytut Nauk o Sporcie i Sportu w Erlangen. Tak powstał pomysł napisania tej książki.

Mamy nadzieję, że książka pomoże pozyskać dla sportu, ruchu i treningów wielu pacjentów z SM. Znajdą w niej Państwo wiele wskazówek, inspiracji i przykładów. Każdy powinien poznać i wybrać najlepszą dla siebie drogę do aktywności fizycznej.

Książka dostępna jest za darmo. Można zamawiać ją telefonicznie, e-mailowa bądź przez stronę internetową.

Publikacja współfinansowana ze środków PFRON.

Pod tym linkiem znajdą Państwo wszystkie nasze publikacji:

https://www.ptsr.org.pl/przydatne_informacje,wydawnictwa_ptsr,108.asp

tutaj lista pięciu ostatnio opublikowanych wiadomości
tutaj lista pięciu najczęściej czytanych wiadomości
Polub nas na facebooku Polub nas na facebooku