Rozmowa z lekarzem

W przebiegu stwardnienia rozsianego dobry kontakt z lekarzem jest istotny. Może wpływać na przebieg leczenia, dawać osobie chorej poczucie bezpieczeństwa i wspierać. Kiedy dokona się już wyboru odpowiedniego neurologa, warto zabbać o to, by każda wizyta została odpowiednio wykorzystama i płynęło z niej jak najwięcej korzyści. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach. Podczas wizyty u neurologa:

 1. Jeżeli jesteś w programie lekowym, poinformuj lekarza jak przebiega leczenie – czy pojawiły się skutki uboczne, czy nie masz problemów z przyjmowaniem leków itd. W przypadku, gdy leczenie okaże się nieskuteczne lub niesie za sobą zbyt silne skutki uboczne, możliwa jest zmiana leku.
 2. Spisz na kartce informacje o współistniejących u Ciebie chorobach, które pojawiły się od czasu ostatniej wizyty, i o lekach, które zaczniesz w związku z tym przyjmować. Istotna jest również dawka. Dla lekarza to cenna informacja, która pozwoli uniknąć przepisania leków o wyłączającym się wzajemnie działaniu lub mogących powodować niepotrzebne skutku uboczne.
 3. Pamiętaj, że lekarza każda informacja o Twoim stanie zdrowia może być cenna. Nie pomijaj w wywiadzie objawów, które już minęły i wydają Ci się mało znaczące. Czasami dzięki temu może udać się odpowiednio szybko wdrożyć skuteczne leczenie i uniknąć poważniejszych objawów. Jeżeli masz problemy z pamięcią, prowadź dzienniczek objawów. Pomoże Ci on w trakcie wizyt lekarskich.
 4. Nie ma złych pytań, więc pytaj! Każda informacja jest cenna. Nie wstydź się o nic pytać. Podczas wizyty u lekarza masz zapewnioną pełną dyskrecje. Zaniedbane objawy mogą prowadzić do poważnych powikłań. Lekarze są przyzwyczajeni do rozmów na temat dysfunkcji zwieraczy czy problemów seksualnych – z kim innym jak nie z lekarzem możesz o tym porozmawiać?
 5. Wizyta u neurologa może być stresująca. Problemem mogą okazać się również zaburzenia pamięci pojawiające się u niektórych osób żyjących z SM. Jeżeli obawiasz się, że zapomnisz o coś zapytać, spisz przed wyjściem listę pytań. W ten sposób będziesz mieć pewność, że uzyskasz w gabinecie odpowiedzi na wszystkie interesujące Cie pytania, a po wyjściu poczujesz się pewniej.
 6. Jeżeli dotyczą Cie problemy obejmujące inną dziedzinę medycyny niż neurologa, zgłoś się do odpowiedniego specjalisty. Może być to okulista, urolog, ginekolog, seksuolog neuropsycholog czy psycholog. O skierowanie do niego lub polecenie odpowiedniej placówki zapytaj podczas wizyty. Twój lekarz neurolog powinien wiedzieć o wszystkich objawach choroby oraz podjętych terapiach.

Za rzut uznaje się pojawienie się objawów utrzymujących się przed minimum 24 godziny. Musi to być ten sam objaw, przejawiający się w tym samym obszarze organizmu. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem. Zwróć szczególną uwagę, jeżeli pojawi się u Ciebie któryś z wymienionych poniżej objawów:

 • Problemy ze wzrokiem
 • Słabość mięśni, sztywnienie albo uczucie „kłucia igieł”
 • Problemy z równowagą lub koordynacją
 • Zawroty głowy
 • Problemy z poruszaniem się
 • Zmęczenie
 • Problemy z myśleniem, koncentracją, pamięcią
 • Problemy z pęcherzem lub jelitami (często oddawania moczu lub kału lub problemy z wypróżnianiem)
 • Ból

Patrz również: Czym jest SM? Najczęściej występujące objawyPolub nas na facebooku Polub nas na facebooku