O dobroczynnym wpływie aktywności fizycznej na osoby ze stwardnieniem rozsianym wiemy wiele. Dobrze dopasowane do potrzeb i możliwości ćwiczenia nie tylko mogą wzmocnić kończyny, poprawić chód, ale też pomóc w radzeniu sobie ze zmęczeniem, podnosić nastrój i ogólną jakość życia.

Epidemia Covid-19 i wynikająca z niej kilkumiesięczna przymusowa izolacja nie tylko ograniczyły osobom z SM możliwość korzystania z fizjoterapii czy rehabilitacji, ale też uniemożliwiły uprawianie aktywności fizycznej na wolnym powietrzu. I choć obecnie mamy mniej ograniczeń to często korzystanie, na przykład z fizjoterapii, nie jest możliwe w takim zakresie jak kilka miesięcy temu.

Mimo obecnej sytuacji należy pamiętać, że bycie aktywnymi fizycznie w SM jest niezwykle istotne. Dlatego Move to Sport oraz European Multiple Sclerosis Platform (EMSP) stworzyły program treningowy, który składa się z wielu ćwiczeń dostosowanych do potrzeb osób o różnym poziomie sprawności do samodzielnego wykonywania w domu.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmów wideo z programami ćwiczeń, dostępnych w zakładce Życie z SM/Aktywność fizyczna, gdzie można też przeczytać więcej o pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na osoby z SM, lub na kanale YouTube Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Poniżej załączam list od Paul'a Van Asch'a, Przewodniczącego Move to Sport (Belgia), który tłumaczy ideę powstania programu.

 

Zachęcamy do ćwiczeń!

zdjęcie w kafelku autorstwa Mickey579, pixabay.com


Załączniki: list.pdf
  • zdjęcie z wydarzenia


tutaj lista pięciu ostatnio opublikowanych wiadomości
tutaj lista pięciu najczęściej czytanych wiadomości
Polub nas na facebooku Polub nas na facebooku