KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Rozmowa ze specjalistą

W przebiegu stwardnienia rozsianego dobry kontakt z lekarzem jest bardzo istotny. Może wpływać na przebieg leczenia, dawać osobie chorej poczucie bezpieczeństwa i wspierać. Kiedy dokona się już wyboru odpowiedniego neurologa, warto zadbać o to, by każda wizyta została odpowiednio wykorzystana i płynęło z niej jak najwięcej korzyści. Warto zatem pamiętać o kilku zasadach.

Podczas wizyty u neurologa:

  1. Jeżeli jesteś w programie lekowym, poinformuj lekarza jak przebiega leczenie – czy pojawiły się skutki uboczne, czy nie masz problemów z przyjmowaniem leków itd. W przypadku, gdy leczenie okaże się nieskuteczne lub niesie za sobą zbyt silne skutki uboczne, możliwa jest zmiana leku.
  2. Spisz na kartce informacje o współistniejących chorobach, które towarzyszą Ci lub pojawiły się od czasu ostatniej wizyty, i o lekach, które zaczniesz/zacząłeś w związku z tym przyjmować. Istotna jest również dawka. Dla lekarza to cenna informacja, która pozwoli uniknąć przepisania leków o wyłączającym się wzajemnie działaniu lub mogących powodować niepotrzebne skutku uboczne.
  3. Pamiętaj, że lekarza każda informacja o twoim stanie zdrowia może być cenna. Nie pomijaj w wywiadzie objawów, które już minęły i wydają ci się mało znaczące albo nawet niepowiązane ze stwardnieniem rozsianym. Czasami dzięki temu może udać się odpowiednio szybko wdrożyć skuteczne leczenie i uniknąć poważniejszych objawów. Jeżeli masz problemy z pamięcią, prowadź dzienniczek objawów. Pomoże ci on w trakcie wizyt lekarskich.
  4. Nie ma złych pytań, więc pytaj! Każda informacja jest cenna. Nie wstydź się o nic pytać. Podczas wizyty u lekarza masz zapewnioną pełną dyskrecje. Zaniedbane objawy mogą prowadzić do poważnych powikłań. Lekarze są przyzwyczajeni do rozmów na temat dysfunkcji zwieraczy czy problemów seksualnych – z kim innym jak nie z lekarzem możesz o tym porozmawiać?
  5. Wizyta u neurologa może być stresująca. Problemem mogą okazać się również zaburzenia pamięci pojawiające się u niektórych osób żyjących z SM. Jeżeli obawiasz się, że zapomnisz o coś zapytać, spisz przed wyjściem listę pytań. W ten sposób będziesz mieć pewność, że uzyskasz w gabinecie odpowiedzi na wszystkie interesujące cię pytania, a po wyjściu poczujesz się pewniej. Na wizycie może też towarzyszyć ci osoba bliska, taka, która być może będzie w stanie uzupełnić podawane przez ciebie informacje, albo zadać dodatkowe pytania, które mogły „wylecieć ci z głowy”.
  6. Jeżeli dotyczą cię problemy obejmujące inną dziedzinę medycyny niż neurologa, zgłoś się do odpowiedniego specjalisty. Może być to okulista, urolog, ginekolog, seksuolog neuropsycholog czy psycholog. O skierowanie do niego lub polecenie odpowiedniej placówki zapytaj podczas wizyty. Twój lekarz neurolog powinien wiedzieć o wszystkich objawach choroby oraz podjętych terapiach.

Zobaczcie film z neurologiem, który mówi o czym pacjent powinien mówić na wizycie lekarskiej:

Za rzut uznaje się pojawienie się objawów utrzymujących się przed minimum 24 godziny. Musi to być ten sam objaw, przejawiający się w tym samym obszarze organizmu. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem. Zwróć szczególną uwagę, jeżeli pojawi się u ciebie któryś z wymienionych poniżej objawów:

  • Problemy ze wzrokiem,
  • Słabość mięśni, sztywnienie albo uczucie „kłucia igieł”,
  • Problemy z równowagą lub koordynacją,
  • Zawroty głowy,
  • Problemy z poruszaniem się,
  • Zmęczenie,
  • Problemy z myśleniem, koncentracją, pamięcią,
  • Problemy z pęcherzem lub jelitami (często oddawania moczu lub kału lub problemy z wypróżnianiem),
  • Ból.

Gdy podejrzewasz u siebie rzut, koniecznie spróbuj skontaktować się z twoim lekarzem neurologiem. On zaleci ci dalsze kroki. Jeśli nie jesteś w stanie z nim porozmawiać, zadzwoń do sekretariatu leczącej cię kliniki, albo udaj się na SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy).

Pliki do pobrania
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies