KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Objawy SM

Stwardnienie rozsiane charakteryzuje się uszkodzeniami określonych obszarów ośrodkowego układu nerwowego. Objawy SM są efektem zapaleń w mózgu i rdzeniu kręgowych, a to jaki objaw wystąpi u danej osoby zależy od tego, która część została objęta zapaleniem. Nie ma jednego wzorca objawów SM – każda osoba chorująca może doświadczać różnego rodzaju objawów, o różnym nasileniu, które mogą wystąpić w różnych momentach chorowania. 

Objawy SM możemy podzielić na wczesne oraz chroniczne. Nie każdy z symptomów stwardnienia rozsianego może być również widoczny gołym okiem, wiele z nich to tzw. "niewidzialne objawy SM". Symptomy choroby nie dotykają jedynie sfery ruchowej czy czuciowej. Wśród osób dotkniętych tym schorzeniem neurologicznym mogą występować również objawy zaburzeń ze sfery emocji i nastroju jak również funkcji poznawczych. Więcej informacji o poszczególnych objawach poniżej.

Zobacz także

Wczesne objawy SM
Objawy SM
Wczesne objawy SM
Czytaj więcej
Przewlekłe objawy SM
Objawy SM
Przewlekłe objawy SM
Czytaj więcej
Niewidoczne objawy SM
Objawy SM
Niewidoczne objawy SM
Czytaj więcej
Radzenie sobie z objawami
Życie z SM
Radzenie sobie z objawami
Czytaj więcej
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies