KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Objawy SM

Stwardnienie rozsiane charakteryzuje się uszkodzeniami określonych obszarów ośrodkowego układu nerwowego. Objawy SM są efektem zapaleń w mózgu i rdzeniu kręgowych, a to jaki objaw wystąpi u danej osoby zależy od tego, która część została objęta zapaleniem. Nie ma jednego wzorca objawów SM – każda osoba chorująca może doświadczać różnego rodzaju objawów, o różnym nasileniu, które mogą wystąpić w różnych momentach chorowania. 

Objawy SM możemy podzielić na wczesne oraz chroniczne. Nie każdy z symptomów stwardnienia rozsianego może być również widoczny gołym okiem, wiele z nich to tzw. "niewidzialne objawy SM". Symptomy choroby nie dotykają jedynie sfery ruchowej czy czuciowej. Wśród osób dotkniętych tym schorzeniem neurologicznym mogą występować również objawy zaburzeń ze sfery emocji i nastroju jak również funkcji poznawczych. Więcej informacji o poszczególnych objawach poniżej.

Zobacz także

Wczesne objawy SM
Objawy SM
Wczesne objawy SM
Symptomy, które pojawiają się w momencie pojawienia się SM.
Czytaj więcej
Przewlekłe objawy SM
Objawy SM
Przewlekłe objawy SM
Są bardzo różnorodne i obejmują wiele obszarów funkcjonowania.
Czytaj więcej
Niewidoczne objawy SM
Objawy SM
Niewidoczne objawy SM
Wiele objawów SM jest niewidocznych gołym okiem.
Czytaj więcej
Radzenie sobie z objawami
Życie z SM
Radzenie sobie z objawami
Radzenie sobie łączy wiele różnych metod.
Czytaj więcej
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies