KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

22 Wrzesień , 2023
Przepis na aktywność fizyczną w SM

Przepis na aktywność fizyczną w SM

O aktywności ruchowej w SM mówimy dużo: o jej pozytywnym wpływie na ogólną jakość życia osób chorych, poprawę ich wydajności fizycznej, ale też na sferę psychiczną oraz redukcję objawów wynikających z SM.

Ostatnio pisaliśmy też o niewidocznych gołym okiem, a mimo to bardzo ważnych efektach aktywności fizycznej. Konkretnie o tym, co ćwiczenia „robią” dla mózgu osób ze stwardnieniem rozsianym. Niektóre badania naukowe mówią o wzroście poziomu BDNF - białka wydzielanego przez neurony, który u chorych na SM jest obniżony. BDNF prowadzi do powstawania i wzrostu komórek nerwowych, tym samym przyczyniając się do plastyczności dróg nerwowych i naprawy ośrodkowego układu nerwowego. Inni naukowcy z kolei wykazali, że aktywność fizyczna pozwala na zachowanie objętości istoty szarej i białej (tkanka, z której zbudowany jest mózg – szara to ciała komórek nerwowych, a biała - włókna nerwowe), co z kolei przekłada się na szybkość przetwarzania informacji czy wzrost objętości hipokampa (struktury układu limbicznego, niezwykle istotnej dla funkcjonowania pamięci).

Aktywność fizyczna powinna być dobrze dopasowana do stanu chorego i jego możliwości, a same osoby z SM nie powinny zapominać o leczeniu modyfikującym przebieg choroby.

A teraz - czy jest jakiś przepis, jakiś wzór na ćwiczenia fizyczne dla osób z SM, tak by aktywność była odpowiednio dobrana i bezpieczna? O tym rozmawialiśmy z @Joanna Tokarska z w jednym z naszych webinarów. Joanna opowiadała o badaniu, którego wyniki dziś Wam przybliżamy. W 2019 r.  naukowcy z Uniwersytetu Alabama podsumowali dane napływające z 25 badań naukowych dotyczących ćwiczeń aerobowych i oporowych. Na ich podstawie przygotowali rekomendacje odnośnie ćwiczeń dla osób z różnymi chorobami neurologicznymi: stwardnieniem rozsianym, Parkinsonem i po udarze, które my dla Was przetłumaczyliśmy. Naukowcy wierzą, że wytyczne te pomogą zarówno lekarzom, fizjoterapeutom i innym specjalistom opieki zdrowotnej lepiej zajmować się kwestią aktywności fizycznej wśród osób ze stwardnieniem rozsianym. Mogą one być również wykorzystywane przez samych chorych.

Należy pamiętać, że dotyczą one osób z SM o łagodnym i umiarkowanym przebiegu, co w tym przypadku definiowane jest jako 0-6,5 pkt. na skali EDSS.
Odsyłamy do naszej strony internetowej, gdzie możecie pobrać pełną tabelę z rekomendacjami oraz zapoznać się z dodatkowymi zaleceniami:https://ptsr.org.pl/strona/105,sm-i-aktywnosc-fizyczna

Ponadto na naszej stronie znajdziecie też wiele ciekawych informacji, m.in. wspomnianą wyżej rozmowę z Joanną. Wciąż też możecie zapisać się do Joanny na konsultację fizjoterapeutyczną (liczba miejsc ograniczona, kontaktujemy się z wybranymi osobami): https://ptsr.org.pl/specjalisci

 

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies