KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Zaburzenia pracy pęcherza moczowego i jelit

Nietrzymanie moczu (NTM) to niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową. Nietrzymanie moczu może być objawem wielu schorzeń i może mieć różne rodzaje. Do najczęściej występujących należą: wysiłkowe NTM, nietrzymanie moczu z parcia, czyli tzw. pęcherz nadreaktywny, mieszane NTM (połączenie wysiłkowego NTM i pęcherza nadreaktywnego) oraz inne typy nietrzymania moczu. Nietrzymanie moczu może występować w różnym nasileniu - małym, średnim lub dużym. 

Oprócz farmakologicznych metod radzenia sobie z problemami z nietrzymaniem moczu osoba z SM może rozważyć konsultację z urofizjoterapeutą, który doradzi jakie ćwiczenia stosować, aby cały proces oddawania moczu nie stanowił problemu. Istotne wydają się również ćwiczenia mięśni dna miednicy. Ćwiczenia te mogą być wykonywane zarówno przez mężczyzn jak i kobiety. Tutaj również wsparciem będzie urofizjoterapeutą. Jeśli osoba z SM doświadcza problemów z całkowitym oddawaniem moczu, jednym z pomocnych sposobów jest cewnikowanie. W walce z problemami z pęcherzem moczowym ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów, ale nie ich ograniczanie, które doprowadzić może do infekcji układu moczowego. Środki absorpcyjne to kolejne narzędzie, które ułatwia funkcjonowanie osobom doświadczającym problemów z nietrzymaniem moczu. Środki te dostępne są zarówno w wersji dla kobiet i dla mężczyzn, w wielu rodzajach, co ułatwia wybranie takich, które odpowiadać będą potrzebom danej osoby.

Nietrzymanie kału (NTK) to wrodzony lub nabyty niezależny od woli wyciek płynnych lub stałych stolców i/lub gazów jelitowych. Może prowadzić do wystąpienia podrażnienia okolicy odbytu, zakażeń skóry i powstawania trudno gojących się ran, jak i do istotnych zaburzeń psychologicznych.

W radzeniu sobie z nietrzymaniem stolca w pierwszej kolejności zaleca się stosowanie metod niefarmakologicznych, zachowawczych, w tym odpowiednią i zbilansowaną dietę i ćwiczenia wzmacniające mięśnie zwieracza odbytu.  Ważna jest też odpowiednia higiena. Dodatkowo, osoba z SM może stosować środki absorpcyjne, które mogą pomóc radzić sobie z problemem. Osoby z SM mogą również cierpieć na zaparcia. Zaleca się, aby w takich przypadkach spożywać odpowiednią ilość płynów (która może nie tylko pomóc w walce z problemem ale także mu zapobiegać), utrzymywać odpowiednią dietę (bogatą w produkty zawierające błonnik (warzywa i owoce, ciemne pieczywo i produkty ziarniste, orzechy). Co ważne, błonnik należy do diety wprowadzać wolno, ponieważ może wywoływać wzdęcia. U niektórych osób nadmiar błonnika może też prowadzić do zaparć, co warto skonsultować z ekspertem.  Należy być aktywnym ruchowo oraz regularne wizyty w toalecie, ważne by przed próbami wypróżnienia spróbować się zrelaksować a także przyjąć odpowiednią pozycję . Gdy problemy są nasilone można rozważyć środki przeczyszczające, czopki lub inne metody farmakologiczne, jednak zawsze warto jest skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą.

Obejrzy nasz webinar:

 

Pobierz naszą bezpłatną publikację (którą w formie papierowej bezpłatnie można zamówić przez https://ptsr.org.pl/wydawnictwa):

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies