KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

SM i dieta

Nie ma jednej dobrej diety dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane. Nie udowodniono naukowo, żeby jakakolwiek dieta, bezglutenowa czy wegańska, miały wpływ na przebieg choroby. Istotne, żeby była ona odpowiednio dostosowana i zbilansowana zgodnie z naszym codziennych zapotrzebowaniem na kalorie, ze stylem życia, wiekiem, płcią i innym istotnymi indywidualnymi czynnikami oraz by dana osoba dzięki jej zastosowaniu czuła się dobrze. Jednym słowem: bezpieczna i skuteczna. Można jednak wyróżnić grupy produktów, która są szczególnie polecane ze względu na pozytywny wpływ oraz te, która mogą osobie żyjącej ze stwardnieniem rozsianym szkodzić. Jeżeli zdecydujemy się na leczenie w ramach terapii lekowej, warto zapytać lekarza o dietę dostosowaną do leków. Dotyczy to szczególnie leków przyjmowanych doustnie (patrz: Leczenie). Inną dietę powinny mieć również osoby, u których w przebiegu SM pojawiły się problemy z przełykaniem.

Najlepiej zbilansowaną dietą jest dieta śródziemnomorska bogata w owoce, warzywa i ryby. Jest ona bogata w kwasy omega-3 znajdujące się w dużej ilości w rybach. Należy wybierać jednak te tłuste, takie jak łosoś, śledź czy makrela. Owoce są bardzo zdrowe, ale należy spożywać je z umiarem ze względu na obecne z nich cukry. Zaleca się spożywanie 3 porcji owoców dziennie (porcja to np. pół jabłka, 7 truskawek). Zaleca się spożywanie owoców i warzyw o barwie czerwonej i fioletowej. Owoce leśne, czerwona kapusta, buraki, czerwona cebula itd. Dostarczą wielu cennych polifenoli.

Uważaj przy doborze oleju! Są tylko trzy oleje, która zawierają więcej omega-3 niż omega-6. Te drugie działają prozapalnie i sprzyjają powstawaniu złogów w organizmie. Kwasy tłuszczowe omega-3 budują osłonki mielinowe, działają immunomodulująco, dają efekt neuroprotekcyjny i antyagregacyjny. Tłuszcze bogate w nie to: oliwa z oliwek, olej rzepakowy i olej lniany.

W przypadku diety jej elementem może być również suplementacja. Należy jednak pamiętać, że tabletki nie zastąpią dobrej diety i mogą być stanowić jedynie uzupełnienie jej. Najczęściej stosowanym suplementem diety jest witamina D, której niski poziom może sprzyjać rozwojowi SM. Przed rozpoczęciem suplementacji dobrze jest oznaczyć swój poziom witaminy D.