- O SM
- Życie z SM
- NMOSD
- O PTSR
- Chcesz pomóc?
- Jak pomagamy
- Specjaliści
Infolinia
+48 22 127 48 50Od 30 lat zmieniamy sposób myślenia o stwardnieniu rozsianym, obalamy stereotypy, szerzymy wiedzę opartą na dowodach naukowych. Przy pomocy ekspertów i osób z SM zmieniamy system opieki zdrowotnej. Chcemy, aby jakość życia osób z SM żyjących w naszym kraju była na najwyższym możliwym poziomie, a społeczeństwo - udzielało wsparcia.
Prowadzimy projekty, kampanie edukacyjne i informacyjne o różnorodnej tematyce dokładając starań, by docierały do jak najszerszego grona i by wypełniały luki zarówno w wiedzy jak i w dostępnych formach pomocy.
W sprawie współpracy, komunikatów prasowych, nagrań prosimy o e-mail lub telefon do wyznaczonych osób:
NOTATKA nt. stwardnienia rozsianego - fakty
Stwardnienie rozsiane (SM) to nieuleczalna choroba neurologiczna o podłożu autoimmunologicznym, o różnorodnym przebiegu, która dotyka ok. 50 tysięcy osób w Polsce, a na całym świecie – około 2,8 miliona. Rocznie, w naszym kraju ok. 2 tysięcy osób słyszy diagnozę stwardnienia rozsianego.
Stwardnienie rozsiane (SM) to nieuleczalna choroba neurologiczna o podłożu autoimmunologicznym, o różnorodnym przebiegu, która dotyka ok. 50 tysięcy osób w Polsce, a na całym świecie – około 2,8 miliona. Rocznie, w naszym kraju ok. 2 tysięcy osób słyszy diagnozę stwardnienia rozsianego.
Choroba ma wiele widzialnych i niewidocznych objawów, które w istotny sposób wpływają na życie osób chorych. Do najpoważniejszych symptomów należą: zaburzenia ruchowe, niedowłady, zaburzenia równowagi, problemy z widzeniem, nadmierne i bolesne napięcie mięśni, przewlekłe zmęczenie, trudności psychologiczne, osłabienie pamięci i uwagi. Rozpoznanie choroby następuje najczęściej w wieku 20-45 lat wpływając na myślenie o przyszłości, o planach, pracy, rodzicielstwie i rodzinie
Wokół choroby panuje wciąż wiele mitów, które wpływają na jakość życia osób chorych i ich bliskich. Fakty mówią jednak same za siebie. SM NIE jest chorobą śmiertelną. Chorzy MOGĄ pracować, uczyć się i spełniać marzenia. Osoby chore MOGĄ mieć dzieci, a SM NIE jest dziedziczne Dzięki szybkiej diagnozie, lekom i rehabilitacji MOŻNA znacząco zahamować przebieg SM.
NAPISALI O NAS:
Lublin "1:0 Dla mnie Ja kontra SM" - 17.09.2022r.
Wywiad w portalu Eska
https://www.eska.pl/lublin/warsztaty-dla-pacjentow-z-sm-w-lublinie-hipochondrycy-zyja-dluzej-aa-84kw-8H7K-gQiF.html
Radio ESKA
Lublin radio VOX FM, Warsztaty dla pacjentów z SM w Lublinie. "Hipochondrycy żyją dłużej" radio vox FM https://www.voxfm.pl/lublin/warsztaty-dla-pacjentow-z-sm-w-lublinie-hipochondrycy-zyja-dluzej-ak-qBzc-Qsmi-5uxd.html
Informacje w gazetach lokalnych:
Światowy dzień SM 30 maja 2022
Rozmowa z prof. Moniką Adamczyk-Sową (Światowy Dzień SM. Rozmowa na temat objawów choroby, diagnostyki i leczenia SM. Rozmowa dotyczyła także nowopowstającego Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia chorych na stwardnienie rozsiane w Zabrzu).
Rozmowa prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Moniką Adamczyk-Sową
Reforma programów lekowych - rekomendacje neurologów (Gościem Medexpressu jest prof. Monika Adamczyk-Sowa, prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii PTN)
Gość Wieczoru WTK: Stwardnienie rozsiane - nieuleczalna choroba atakująca młodych. Rozmowa z prezes-elekt Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Naukowego prof. Alicją Kalinowską z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (objawy choroby, opieka nad pacjentem z SM, programy lekowe SM,
Stwardnienie rozsiane - nieuleczalna choroba atakująca młodych ROZMOWA - WTK.PL
Wieczór RDC: Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego (gościem Wieczoru RDC była Dominika Czarnota-Szałkowska z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego).
30 maja 2022 r.: Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego
O Kampanii "Zapytaj o SM"
"Mam SM" jak powiedzieć to rodzinie, znajomym, pracodawcy? "Warto się przygotować"