KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Rozmowy o chorobie

Rozmowy o chorobie są codziennością każdego lekarza. Jednak w wielu przypadkach przekazanie diagnozy, zwłaszcza choroby postępującej lub śmiertelnej, nie jest dla specjalistów łatwe. Muszą bowiem zakomunikować pacjentom informacje, które wywołują strach, lęk i obawy o przyszłość, a więc zmierzyć się z sytuacją trudną i niosącą wiele stresu – nie tylko dla pacjenta. Trudne rozmowy wywołują u lekarzy silne negatywne emocje, które często nawarstwiają się i mogą prowadzić do wypalenia zawodowego czy niezadowolenie z pracy. Wielu specjalistów opieki zdrowotnej, chcąc radzić sobie z tymi obciążeniami, skraca czas poświęcony na trudne rozmowy albo ich unika.

To, co może wspierać lekarzy w prowadzeniu trudnych rozmów to nauka „dobrej komunikacji” – czyli takiej, która pozwoli na zbudowanie relacji lekarz-pacjent, pomoże pacjentowi w pełni zaangażować się w proces dbania o zdrowie i radzenia sobie z wyzwaniami jakie niesie choroba, a lekarzowi przyniesie większe zadowolenie z pracy i zmniejszy ryzyko wypalenia zawodowego.

 „Rozmowy o chorobie, czyli dobra komunikacja między lekarzem a pacjentem chorym na SM” to projekt przygotowany przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego z myślą o lekarzach i studentach medycyny, którego celem jest wsparcie ich w nawiązaniu lepszych relacji z pacjentami. Mimo, że projekt skupia się na przedstawieniu sytuacji pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, to jednak prezentowane treści można odnieść również do osób z innymi chorobami.

W ramach projektu stworzyliśmy materiały wideo oraz broszurę, a do współpracy zaprosiliśmy ekspertów praktyków z dziedziny psychologii i medycyny oraz pacjentkę z SM. Przed rozpoczęciem działań, przeprowadziliśmy również, krótką ankietę wśród osób z SM dotyczącą komunikacji, której wyniki znajdziecie poniżej.

Zachęcamy do korzystania z materiałów i życzymy Państwu dobrych, opartych na wzajemnym zrozumieniu relacji z pacjentami.

 MATERIAŁY EDUKACYJNE

Poniżej znajdziecie materiały, które zostały stworzone z myślą o wsparciu lekarzy w codziennej pracy, i ujmują trzy różne perspektywy: lekarza, psychologa i osoby z SM. 

Prof. dr n. med. Agnieszki Słowik – Konsultant Krajowa w Dziedzinie Neurologii, która pracuje z chorymi neurologicznie od wielu lat, opowiada o swoich doświadczeniach zawodowych i tym, co jest jej zdaniem ważne w rozmowach z pacjentami. Magister Katarzyna Romanowicz, psycholożka zajmująca się nie tylko osobami doświadczającymi kryzysów emocjonalnych, ale również edukująca pracowników służby zdrowia, przedstawia najważniejsza zagadnienie sprzyjające dobrej komunikacji. Joanna Dronka-Skrzypczak – vlogerka, copywriterka, osoba chorująca na SM opowiada o tym, co z jej perspektywy okazuje się pomocne w rozmowach z lekarzami (nie tylko neurologami, ale też innych specjalności). Zachęcamy Was również do pobrania broszury, w której znajdziecie wiele przydatnych informacji od naszych specjalistów.

Dodatkowo przygotowaliśmy też suplement napisany przez prof. dr hab. n. med. Katarzynę Kotulską-Jóźwiak – neurolożkę dziecięcą oraz dr n. med. Joannę Kaczmarek – psycholożkę dziecięcą, które mówią o dobrej komunikacji, gdy rozmowy dotyczą choroby dziecka.

Ponieważ chcemy ciągle wspierać Was – specjalistów w prowadzeniu trudnych rozmów, będziemy wdzięczni za wypełnienie krótkiej ankiety, która pomoże nam ocenić wartość zaprezentowanych materiałów. Ankieta dostępna jest tutaj.

Materiały filmowe

 

Broszury

                                                                                     

Badanie dotyczące komunikacji

Patronaty edukacyjne

                                

Partner projektu

Pliki do pobrania
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies