- O SM
- Życie z SM
- O NMOSD
- O PTSR
- Chcesz pomóc?
- Jak pomagamy
- Dla specjalistów
Infolinia
+48 22 127 48 50Rozmowy o chorobie są codziennością każdego lekarza. Jednak w wielu przypadkach przekazanie diagnozy, zwłaszcza choroby postępującej lub śmiertelnej, nie jest dla specjalistów łatwe. Muszą bowiem zakomunikować pacjentom informacje, które wywołują strach, lęk i obawy o przyszłość, a więc zmierzyć się z sytuacją trudną i niosącą wiele stresu – nie tylko dla pacjenta. Trudne rozmowy wywołują u lekarzy silne negatywne emocje, które często nawarstwiają się i mogą prowadzić do wypalenia zawodowego czy niezadowolenie z pracy. Wielu specjalistów opieki zdrowotnej, chcąc radzić sobie z tymi obciążeniami, skraca czas poświęcony na trudne rozmowy albo ich unika.
To, co może wspierać lekarzy w prowadzeniu trudnych rozmów to nauka „dobrej komunikacji” – czyli takiej, która pozwoli na zbudowanie relacji lekarz-pacjent, pomoże pacjentowi w pełni zaangażować się w proces dbania o zdrowie i radzenia sobie z wyzwaniami jakie niesie choroba, a lekarzowi przyniesie większe zadowolenie z pracy i zmniejszy ryzyko wypalenia zawodowego.
„Rozmowy o chorobie, czyli dobra komunikacja między lekarzem a pacjentem chorym na SM” to projekt przygotowany przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego z myślą o lekarzach i studentach medycyny, którego celem jest wsparcie ich w nawiązaniu lepszych relacji z pacjentami. Mimo, że projekt skupia się na przedstawieniu sytuacji pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, to jednak prezentowane treści można odnieść również do osób z innymi chorobami.
W ramach projektu stworzyliśmy materiały wideo oraz broszurę, a do współpracy zaprosiliśmy ekspertów praktyków z dziedziny psychologii i medycyny oraz pacjentkę z SM. Przed rozpoczęciem działań, przeprowadziliśmy również, krótką ankietę wśród osób z SM dotyczącą komunikacji, której wyniki znajdziecie poniżej.
Zachęcamy do korzystania z materiałów i życzymy Państwu dobrych, opartych na wzajemnym zrozumieniu relacji z pacjentami.
MATERIAŁY EDUKACYJNE
Poniżej znajdziecie materiały, które zostały stworzone z myślą o wsparciu lekarzy w codziennej pracy, i ujmują trzy różne perspektywy: lekarza, psychologa i osoby z SM.
Prof. dr n. med. Agnieszki Słowik – Konsultant Krajowa w Dziedzinie Neurologii, która pracuje z chorymi neurologicznie od wielu lat, opowiada o swoich doświadczeniach zawodowych i tym, co jest jej zdaniem ważne w rozmowach z pacjentami. Magister Katarzyna Romanowicz, psycholożka zajmująca się nie tylko osobami doświadczającymi kryzysów emocjonalnych, ale również edukująca pracowników służby zdrowia, przedstawia najważniejsza zagadnienie sprzyjające dobrej komunikacji. Joanna Dronka-Skrzypczak – vlogerka, copywriterka, osoba chorująca na SM opowiada o tym, co z jej perspektywy okazuje się pomocne w rozmowach z lekarzami (nie tylko neurologami, ale też innych specjalności). Zachęcamy Was również do pobrania broszury, w której znajdziecie wiele przydatnych informacji od naszych specjalistów.
Dodatkowo przygotowaliśmy też suplement napisany przez prof. dr hab. n. med. Katarzynę Kotulską-Jóźwiak – neurolożkę dziecięcą oraz dr n. med. Joannę Kaczmarek – psycholożkę dziecięcą, które mówią o dobrej komunikacji, gdy rozmowy dotyczą choroby dziecka.
Ponieważ chcemy ciągle wspierać Was – specjalistów w prowadzeniu trudnych rozmów, będziemy wdzięczni za wypełnienie krótkiej ankiety, która pomoże nam ocenić wartość zaprezentowanych materiałów. Ankieta dostępna jest tutaj.
Patronaty edukacyjne
Partner projektu