- O SM
- Życie z SM
- O NMOSD
- O PTSR
- Chcesz pomóc?
- Jak pomagamy
- Dla specjalistów
Infolinia
+48 22 127 48 50Chcesz pomagać innym? Identyfikujesz się z naszymi działaniami? Zapraszamy Cię do Nas - zostań naszym wolontariuszem!
Zależy Ci na samorealizacji i zdobyciu doświadczenia pracy w organizacji pomocowej? Nie boisz się wyzwań? Zostań naszym wolontariuszem!
Nie martw się, że nie wiesz w czym możesz pomóc - my wiemy jak możesz to zrobić! Zależy Ci, by zaangażować społecznie swoich pracowników? Proponujemy wolontariat pracowniczy!
Co możesz robić?
Tak naprawdę wszystko! Potrzebujemy wsparcia w naszych programach wydawniczych, informacyjnych i poradniczych, podczas eventów i wydarzeń, do pomocy osobom niepełnosprawnym.
Szukamy zarówno specjalistów psychologów, terapeutów, prawników, pracowników socjalnych czy rehabilitantów, tłumaczy i redaktorów. Starszych z doświadczeniem by mogli być tutorami jak i młodzieży, która chciałaby nas wesprzeć przy eventach czy ważnych wydarzeniach. Potrzebujemy takich, którzy mają tylko chwilę i takich, którzy chcą zaangażować się przez dłuższy czas. Kogoś kto popchnie wózek i kogoś kto pomoże nam wynieść ciężkie pudła z piwnicy!
Dajemy Ci szansę pracy w przyjaznej i dobrej atmosferze, pełnej pozytywnej energii grupie ludzi!
Nie ważne kim jesteś - Ważne, że chcesz się zaangażować i pomóc!
Nie martw się, że nie wiesz w czym możesz pomóc - my wiemy jak możesz to zrobić! Przyjdź ! Pomóż ! Zaangażuj się!!!
WOLONTARIAT to bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinne i koleżeńsko-przyjacielskie. Działanie takie może przyjmować wiele form. Z jednej strony może to być pomoc osobom indywidualnym, np. starszym, niepełnosprawnym lub dzieciom nieradzącym sobie w szkole – bez pośrednictwa żadnych organizacji, z drugiej zaangażowanie poprzez różnego rodzaju organizacje czy instytucje, jak stowarzyszenia, fundacje, parafie, urzędy miast czy gmin, szkoły, muzea, szpitale. Formalnie tylko ten drugi rodzaj zaangażowania traktowany jest jako wolontariat.
Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (Dz. U. 2003, nr 96, poz. 873), wolontariuszem jest osoba fizyczna, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji pozarządowych, podmiotów kościelnych/wyznaniowych, spółdzielni socjalnych, a także organów administracji publicznej lub podległych im jednostek.
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego jak wiele innych organizacji pożytku publicznego korzysta z pomocy wolontariuszy. Ich pomoc jest nieoceniona i ma duży wkład w dobre funkcjonowanie naszej organizacji i niesienie wsparcia osobom ze stwardnieniem rozsianym. Bez wolontariuszy trudniej jest realizować nam wiele działań.
Każda praca wolontaryjna jest ważna i potrzebna! Daje możliwość poszerzenia swoich kompetencji, wiedzy i umiejętności, poznania nowych ludzi i zbadania nowych możliwości zawodowych. Pozwala czuć się potrzebnym i organizować wolny czas, ale też, a może przede wszystkim, pomaga zrozumieć sytuację osób chorych, niepełnosprawnych, doświadczających trudności w codziennym życiu.
Chcesz się zaangażować?
Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu (22) 241 39 86 albo napisz na e-mail: biuro@ptsr.org.pl
Chcesz porozmawiać o zaangażowaniu Twojej firmy w wolontariat pracowniczy lub szkolny - zadzwoń 530-339-093 lub napisz a.gryzewska@ptsr.org.pl
Nasi wolontariusze są z nami podczas równych wydarzeń, eventów, spotkań i konferencji, a także podczas codziennej pracy w biurze.
Warto wiedzieć:
USTAWA z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. 2003 Nr 96 poz. 873)
Dział III Wolontariat
Rozdział 1. Przepisy ogólne
Art. 42.
1.Wolontariusze mogą wykonywać, na zasadach określonych w niniejszym rozdziale, świadczenia na rzecz:
1) organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
2) organów administracji publicznej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
3) jednostek organizacyjnych podległych organom administracji publicznej lub nadzorowanych przez te organy, z wyłączeniem prowadzonej przez te jednostki działalności gospodarczej,
4) podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej – zwanych dalej „korzystającymi”.
Art. 43.
Wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z odrębnych przepisów.
Art. 44.
Świadczenia wolontariuszy są wykonywane w zakresie, w sposób i w czasie określonych w porozumieniu z korzystającym. Porozumienie powinno zawierać postanowienie o możliwości jego rozwiązania.