KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

SM i palenie papierosów

Potwierdzonym czynnikiem ryzyka pojawienia się SM jest palenie papierosów. Badania naukowe wykazały, że palacze mają większe ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane niż osoby niepalące. Ponadto, dowody naukowe wskazują, że palenie papierosów nasila objawy SM (np. przewlekłe zmęczenie, osłabienie mięśni), a także przyspiesza postęp niepełnosprawności, komplikacje oraz progresję rzutowo-remisyjnej postaci SM we wtórnie postępującą. Palenie papierosów u osób z SM rzutuje również na obraz mózgu widoczny w obrazach rezonansu magnetycznego – palący mają więcej aktywnych zmian (które wywołują m.in. rzuty) oraz większe ryzyko atrofii (zaniku) mózgu. Co ciekawe, doniesienia z artykułów naukowych wspominają, że opiekunom ciężej jest zajmować się osobami z SM palącymi papierosy.

Palenie może również powodować to, że organizm wolniej wraca do zdrowia po rzucie SM, a badania wskazują, że osoby palące, które leczą się lekami modyfikującymi przebieg choroby mają więcej rzutów niż osoby niepalące i leczące się tymi terapiami. Dodatkowo, palenie wpływa na efektywność niektórych leków modyfikujących przebieg choroby.

Wciąż nie jest jasny mechanizm, który odpowiada za korelację pomiędzy stwardnieniem rozsianym a paleniem. Badania sugerują, że substancje, które zawarte są w tytoniu, np. nikotyna wpływają na ośrodkowy układ nerwowy poprzez działanie immunomodulujące i zapalne. Należy także pamiętać, że palenie papierosów zwiększa ryzyko przewlekłych chorób układu oddechowego oraz raka.

Ważnym zagadnieniem wydaje się również relacja pomiędzy zaburzeniami nastroju i emocji, paleniem a stwardnieniem rozsianym (za MS Society UK). Wśród osób z SM występowanie depresji i zaburzeń lękowych jest o wiele częstsze niż w populacji ogólnej. Związane jest to z reakcją na diagnozę oraz postęp choroby jak również z wpływem stwardnienia rozsianego na obszary mózgu, które odpowiadają za reakcje emocjonalne. Badania wykazują, że osoby, które zmagają się z trudnościami natury psychologicznej pala częściej. Jeśli osoby te dodatkowo cierpią na stwardnienie rozsiane, może to istotnie wpływać na ich stan zdrowia.

Badania wykazały, że rzucenie palenia ma istotny wpływ na przebieg SM. Jedno z nich pokazało, że u osób, które zaprzestały palenia papierosów nastąpiło spowolnienie progresji rzutowo-remisyjnej postaci SM we wtórnie postępującą. W kontekście palenia papierosów, stwardnienia rozsianego oraz zaburzeń nastroju i emocji dowody naukowe przekonują, że skuteczne leczenie zaburzeń nastroju i emocji (farmakoterapia oraz terapia) pomaga w rezygnacji z palenia.

W rzuceniu palenia pomóc może wsparcie profesjonalistów. Można również skorzystać z pomocy oferowanej na: http://jakrzucicpalenie.pl/.

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies