- O SM
- Życie z SM
- O NMOSD
- O PTSR
- Chcesz pomóc?
- Jak pomagamy
- Dla specjalistów
Infolinia
+48 22 127 48 50Osoba z niepełnosprawnością posiadająca prawo do emerytury zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może ubiegać się o przyznanie jednorazowo środków z PFRON na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej w wysokości określonej w umowie zawartej ze starostą, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia, jeżeli nie otrzymała bezzwrotnych środków publicznych na ten cel.
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej lub prowadzenia gospodarstwa rolnego Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych refunduje osobie z niepełnosprawnością, wykonującej działalność gospodarczą lub rolnikowi z niepełnosprawnością odpowiednio: obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe składki na ubezpieczenie społeczne rolników - wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe. Refundacja składek przedsiębiorcy z niepełnosprawnością przysługuje w wysokości:
- 100% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
- 60% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
- 30% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Osoba z niepełnosprawnością prowadząca działalność gospodarczą albo własne lub dzierżawione gospodarstwo rolne może otrzymać, ze środków Funduszu, dofinansowanie do wysokości 50 % oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie tej działalności, jeżeli:
- nie korzystała z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej albo pożyczka została w całości spłacona lub umorzona;
- nie otrzymała bezzwrotnych środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej albo prowadziła tę działalność co najmniej przez 24 miesiące od dnia otrzymania pomocy na ten cel.
Uwaga! Zadania z zakresu przyznania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz dofinansowania oprocentowania kredytu realizują powiatowe urzędy pracy. Refundacji opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne udzielają oddziały PFRON.
Więcej wiadomości na stronach: www.pfron.org.pl, www.niepelnosprawni.gov.pl