- O SM
- Życie z SM
- O NMOSD
- O PTSR
- Chcesz pomóc?
- Jak pomagamy
- Dla specjalistów
Infolinia
+48 22 127 48 50Odczuwanie bólu jest pojęciem subiektywnym, dlatego tylko osoba go doświadczająca jest w stanie najdokładniej opisać swoje odczucia z nim związane. W SM doświadczenie dołu może się odbywać bezpośrednio - poprzez uszkodzenie nerwów i pośrednio - gdy ból jest skutkiem objawów SM, życia z niepełnosprawnością, innych chorób lub skutkiem przyjmowanych leków. 1 na 4 osoby z diagnozą SM może doświadczać bólu, który pojawia w rezultacie uszkodzenia nerwów (demielinizacji) w ośrodkowym układzie nerwowym (mózgu i rdzeniu nerwowym). Kiedy sygnał nerwowy przechodzi przez uszkodzone odcinki, mózg może interpretować go jako różnego rodzaju doświadczenia bólowe, np. wbijanie igieł w ciało, intensywne mrowienie, pieczenie lub klucie.
Osoby z SM mogą doświadczać bólu mięśniowo-szkieletowego, którego przyczyną jest odnierwienie mięśni i zakłócona elektryczna stymulacja. Jest on odczuwany w mięśniach i stawach. Razem z bólem może się pojawić osłabienie mięśni - nasilona spastyczność i utrata mobilności.
Dysfunkcje narządów wewnętrznych, np. infekcje pęcherza moczowego lub zaburzona praca jelit również mogą powodować pojawienie się bólu. Również niektóre leki mogą powodować skutki uboczne takie jak bóle głowy i bóle mięśniowe. Pojawiający się ból może być też skutkiem innego schorzenia i nie być związany z SM. Do innych przyczyny bólu pojawiających się u osób z SM można zaliczyć np. źle dobraną laskę czy obciążenia związane z nieprawidłową postawą ciała.
W radzeniu sobie z bólem warto jest przyjrzeć się czynnikom, które mogą go wywoływać lub nasilać. Gorąco, zimno, infekcje, brak aktywności lub zbyt duża aktywność fizyczna mogą nasilać bóle mięśni. Prowadzenie dzienniczka bólu może okazać się niezwykle pomocne w identyfikowaniu tych czynników. Można w nim zapisywać odczucia płynące z ciała, zapisywać poziom bólu, zmęczenia i lęku.
Pomóc może fizjoterapeuta, który dobierze ćwiczenia dopasowane do twoich potrzeb. Wykonywać można ćwiczenia rozciągające, masaż, ćwiczenia w wodzie. Ważna jest też aktywność fizyczna – oczywiście dostosowana do możliwości i potrzeb. Ma ona również pozytywny wpływ na zdrowie psychologiczne. Celem tych ćwiczeń może być zredukowanie bólu, sztywności mięśni czy utrzymanie formy. Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS) przynosi ulgę w bólu. Działa jak akupunktura. Stymulacja nerwów może przerwać przepływ sygnałów bólowych do mózgu i rdzenia kręgowego, może również rozluźniać napięcie mięśni.
Twoje mieszkanie lub miejsce pracy powinny być rozplanowane tak, aby zapewnić ci najlepsze możliwe funkcjonowanie. Zmiany w układzie kuchni czy łazienki pozwalają uniknąć pochylania i skręcania się, tym samym zmniejsza się obciążenie mięśni i stawów. Meble, takie jak rozkładane krzesło lub twardszy, podtrzymujący materac, także mogą zmniejszyć objawy bólowe.
Niektóre zmiany mogą pomóc ci w radzeniu sobie z bólem w pracy. Zaliczają się do nich: bardziej elastyczne godziny pracy lub zmiany układu przestrzennego w miejscu zatrudnienia. Zgodnie z prawem większość pracodawców musi dokonać „racjonalnych zmian”, które umożliwią ci dalszą pracę. Na ten cel mogą pozyskać środki finansowe z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
W radzeniu sobie z bólem mogą pomóc również: akupunktura, chiropraktyka, masaż, refleksologia, Tai chi, joga.
Obejrzyj wypowiedź eksperta nt. radzenia sobie z bólem w SM:
Pobierz naszą darmową publikację (którą w formie papierowej bezpłatnie można zamówić na: https://ptsr.org.pl/wydawnictwa)