KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Spastyczność to nadmierne napięcie mięśniowe, które jest efektem uszkodzeń w ośrodkowym układzie nerwowym kontrolujących ruch. Spastyczność może przybierać różne formy, np. sztywność nóg, podskakiwanie, bolesnych skurczów kończyn itp. Nadmierna spastyczność powoduje u osób na nią cierpiącą ból. Jak wiele objawów stwardnienia rozsianego tak i ten negatywnie wpływa na jakość życia chorujących. 

W radzeniu sobie ze spastycznością, osoba z SM powinna przyjrzeć się czynnikom, które mogą pogarszać sztywność i napięcie mięśni. Mogą to być np.: podwyższona temperatura (ciała lub otoczenia), infekcja, problemy z pęcherzem moczowym lub zaparcia, ból, niewłaściwa postawa ciała a nawet nieodpowiednio dobrane ubranie, złamanie, stres, podrażnienia skóry czy brak snu (który może być efektem spastyczności, a także – skutkiem). 
Ważna jest też odpowiednio dobrana fizjoterapia oraz ćwiczenia (rozciągające, wytrzymałościowe, aerobowe, prowadzone aktywnie jak i biernie), które pozwolą zredukować sztywność mięśni, ale także relaksacja i ćwiczenia na oddech. Ćwiczenia relaksacyjne są kolejnym elementem wpływającym na obniżenie napięcia spastycznego i mają na celu  nauczenie różnicowania odczuć pojawiających się podczas napinania, jak i rozluźniania mięśni. 
Istotnym wsparciem może okazać się również biofeedback, w trakcie którego osoba z SM otrzymuje informacje zwrotne (dźwiękowe lub wzrokowe), aby nauczyć się napinać i rozluźniać mięśnie. Na co dzień ważne jest utrzymywanie odpowiedniej postawy ciała, również w trakcie spania oraz jego temperatury – należy unikać nadmiernego przegrzewania ciała (również w trakcie ćwiczeń). Pomocne mogą okazać się odzież chłodząca, chłodna kąpiel, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach a także krioterapia ogólnoustrojowa albo okłady lodem. Ponadto, pacjentom ze stwardnieniem rozsianym, borykającym się ze spastycznością zaleca się elektroterapię, w szczególności gdy spastyczności towarzyszy ból. 
Osoby zmagające się ze spastycznością i nadmiernym napięciem mięśni powinny również rozważyć korzystanie ze sprzętu wspierającego – rady w tym zakresie może udzielić fizjoterapeuta albo terapeuta zajęciowy. Do takiego sprzętu zaliczyć możemy: wałki, barierki, drabinki do ćwiczeń ale też odpowiednio zaprojektowane krzesła.

Pobierz naszą bezpłatną broszurę (którą w wersji papierowej pobrać można na: https://ptsr.org.pl/wydawnictwa):

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies