KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Wpływ objawów SM na życie

Wszystkie objawy SM, oprócz ewidentnego wpływu na codzienne życie osób z SM, powodują duży stres i dyskomfort. Radzenie sobie z nimi wymaga od nich dużych pokładów energii, a także wypracowywania konkretnych sposobów funkcjonowania.

Objawy często prowadzą też do obniżenia nastroju, izolacji, poczucia wstydu, frustracji, ale też rezygnacji z pracy czy wycofania się z życia społecznego, zmianę planów życiowych czy marzeń.  Na przykład, zaburzenia pracy pęcherza moczowego mogą powodować, że osoby ze stwardnieniem rozsianym unikać będą wychodzenia z domu z obawy o brak szybkiego dostępu do toalety, problemy z zapamiętywaniem informacji czy skupieniem uwagi utrudniać będą śledzenie rozmów w trakcie spotkań towarzyskich czy biznesowych, co może prowadzić do rezygnacji z tego typu kontaktów. Przewlekłe zmęczenie może odbijać się na jakości świadczonej pracy. Zaburzenia ruchowe mogą powodować, że osoba z SM mniej chętnie wychodzi z domu z racji na bariery architektoniczne.

Części objawów SM można przeciwdziałać. Ważnym elementem jest utrzymanie dobrego stanu psychicznego i fizycznego. Z niektórymi symptomami pomoże również leczenie objawowe, ale też wypracowanie strategii radzenia sobie oraz wsparcie specjalistów.

Jeśli wiesz, że masz problemy z utrzymaniem uwagi, możesz starać się np. nagrywać wykłady czy oficjalne spotkania, podzielić materiał, który musisz opracować, na mniejsze fragmenty. Czasem już samo notowanie spraw w telefonie lub w zwykłym notesie, może poprawić komfort życia. Jeśli wiesz, że zmęczenie narasta w ciągu dnia, możesz umawiać spotkania w pracy w godzinach przedpołudniowych i wtedy też starać się wykonać najważniejsze zadania. Oczywiście nie wszystko można zmienić, ale tam gdzie jest to możliwe - warto spróbować. Badania pokazują, że dominującą przyczyną rezygnacji z życia zawodowego wśród osób z SM nie są wcale zaburzenia sprawności fizycznej, ale właśnie niewidoczne objawy, takie jak problemy poznawcze, zaburzenia nastroju i przewlekłe zmęczenie. Depresja to problem, który dotyka około połowy osób chorych na SM. Jednocześnie jest to objaw, który możemy skutecznie leczyć! Nie wahaj się przed wizytą u psychiatry, dobrze dobrane leki zmienią twoje codzienne funkcjonowania. Skorzystaj także z pomocy psychologicznej.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi publikacjami, w których można znaleźć informację o tym, jak radzić sobie z niektórymi objawami SM. Kliknijtutaj i zobacz naszą biblioteczkę.