KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

1,5% i darowizna dla posiadacza subkonta

Program Leczenia, Rehabilitacji i Wsparcia SM (PLRiW) umożliwia chorującym gromadzenie środków finansowych pochodzących z 1,5% podatku i darowizn pieniężnych, które przeznaczone mogą być na leczenie, rehabilitację, zakup produktów i usług, które ułatwiają funkcjonowanie z chorobą. 

Jak przekazać 1,5% podatku posiadaczowi subkonta?
1,5% przekazywane jest w okresie rozliczeń podatku dochodowego, czyli od połowy lutego do końca kwietnia. 
Przekazywać 1,5% podatku mogą:
- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
- podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku; 
- emeryci i renciści, którzy od organu rentowego (np. z ZUS) otrzymali roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2021 r. i nie uzyskali w 2021 r. innych dochodów, które powinni wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36. Mogą to zrobić przy pomocy za pomocą oświadczenia PIT-OP.   

Poniżej przedstawiamy, jak poprawnie przekazać swój 1,5% na konkretną osobę mającą subkonto w PTSR w deklaracji PIT:
ka

Jak przekazać darowiznę?
Darowiznę możesz przekazać posiadaczowi subkonta właściwie zawsze.
Przekazując darowiznę będziesz mógł, jako osoba fizyczna, odliczyć ją sobie od podatku w deklaracji rocznej w wysokości do 6% dochodu (za rok, w którym ją przekazałeś (Art. 26 §1 pkt 9 i 10 ustawy o podatku od osób fizycznych).
Natomiast osoby prawne (tj. spółki prawa handlowego, jak: spółka akcyjna lub spółka z o.o.) mogą odliczyć sobie darowiznę w wysokości 10% dochodu w deklaracji rocznej (za rok, w którym przekazały tą darowiznę (art. 18 §1 pkt 1ustawy o podatku od osób prawnych).
Darowizny rozliczyć można łatwo np. w programie e-pity. 

Dane do przelewu darowizny na osobę posiadającą subkonto w ramach Programu Leczenia, Rehabilitacji i Wsparcia (PLRiW):
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego
Nowolipki 2a, 00-160 Warszawa
NIP: 526-16-73-344
KRS: 000 008 33 56
Konto: 81 1440 1390 0000 0000 1569 1646

W tytule przelewu należy wpisać: PLRiW imię i nazwisko osoby, której ofiarowują Państwo swoją darowiznę.

Co po przekazaniu darowizny?
Pamiętaj, abyś zachował, w razie kontroli:
- dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego (w dowodzie wpłaty warto wskazać cel dokonywanej darowizny pokrywający się z jednym z powyżej wymienionych),
- dokument, z którego wynika wartość tej darowizny, posiadający dane obdarowanego.

Pamiętaj, abyś wykazał w zeznaniu rocznym kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz danych pozwalających na identyfikację obdarowanego.

 

 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące 1,5% podatku
Kiedy dostępne są środki pochodzące z 1,5% podatku należnego przekazanego na konkretne subkonto?
Środki pochodzące z 1,5% podatku są dostępne dopiero na jesieni danego roku, w którym zostały złożone zeznania podatkowe – wynika to z wydłużonego okresu, w którym Urzędy Skarbowe przekazują najpierw kwoty 1,5% podatku, a dopiero po nich informacje uzupełniające, według których OPP księgują te środki. O sumie zgromadzonych środków informujemy wszystkie osoby, które otrzymały 1,5% podatku, stosownym pismem, zawierającym poszczególne przekazane kwoty oraz listę Urzędów Skarbowych z których pochodzą w/w kwoty.
Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych PTSR, jako administrator tych danych, jest zobowiązane do ich ochrony. Formularze PIT są skonstruowane w ten sposób, że podatnik przekazujący 1,5% podatku może, ale nie musi, przekazać Organizacji Pożytku Publicznego swoje dane osobowe. Nie można zadeklarować chęci przekazania swoich danych odbiorcy wpłat celowych (czyli posiadaczowi subkonta). PTSR zobowiązany jest do administrowania przekazanymi danymi i musi zachować wszelkie środki ostrożności przy przechowywaniu lub udostępnianiu danych osobom trzecim; przekazywanie ich powoduje jednak utratę kontroli nad tymi danymi, wobec czego PTSR udostępnia jedynie nazwy Urzędów Skarbowych, z których pochodzą wpłaty 1,5% podatku. Wobec braku jednoznacznej dyspozycji na formularzu PIT do przekazania danych podatnika do wiadomości odbiorcy wpłat celowych, PTSR nie przekazuje tych informacji osobom trzecim.
Należy sprawdzić poprawność wpisanego numeru KRS (0000083356), a jeśli jest poprawny można zażądać sprawdzenia numeru w wykazie Organizacji Pożytku Publicznego uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok. Wykaz ten znajduje się na stronie internetowej Departamentu Pożytku Publicznego www.pozytek.gov.pl (słownik w systemie POLTAX, z którego korzystają Urzędy Skarbowe może nie mieć wprowadzonego naszego numeru KRS, jednak najczęściej błędy wynikają z pomyłek przy wpisywaniu cyfr KRS!).
Wykaz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), uprawnionych do zbierania 1,5% podatku, wraz z numerem KRS znajduje się na stronie internetowej Departamentu Pożytku Publicznego http://www.pozytek.gov.pl
Niewykorzystane środki pozostają na subkoncie na następny rok i kumulują się z kolejnymi wpłatami. Nie ma konieczności wydania wszystkich środków pochodzących z 1,5% podatku w tym samym roku, w którym wpłynęły na subkonto.
W formularzu PIT należy wpisać w wyznaczonych do tego miejscach: numer KRS i cel szczegółowy 1,5% - imię i nazwisko osoby posiadającej subkonto. PTSR honoruje 3 różne zapisy celu szczegółowego np.: „Jan Kowalski”; „Mam szansę Jan Kowalski” („Mam szansę” to nazwa naszego programu subkont); „PLRiW Jan Kowalski” (PLRiW to skrót od Program Leczenia, Rehabilitacji i Wsparcia). Najważniejszą kwestią jest wpisanie poprawnego numeru KRS oraz imienia i nazwiska osoby posiadającej subkonto.
Podatnik, który chce przekazać 1,5% podatku dochodowego osobie posiadającej subkonto w PTSR, musi w formularzu PIT wypełnić odpowiednie rubryki (Wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego, w którym należy wpisać nasz numer KRS czyli 0000083356; wnioskowaną kwotę oraz informacje uzupełniające, czyli imię i nazwisko posiadacza subkonta). Urzędy Skarbowe od momentu zakończenia składania zeznań podatkowych mają trzy miesiące (a więc do końca lipca danego roku podatkowego, w którym są składane zeznania) na przekazanie na rachunki bankowe wszelkich organizacji pożytku publicznego (OPP) kwot pochodzących z 1,5% podatku należnego. Robią to jednak w przelewach zbiorczych, których nie można zaksięgować na subkontach. Dopiero po upłynięciu ustawowego okresu na przekazanie 1,5% podatku należnego Urzędy Skarbowe zaczynają przesyłać informacje dotyczące celów szczegółowych 1,5% podatku, według których można rozpocząć proces księgowania na subkontach. Cała procedura trwa do jesieni a kończy się około listopada.