KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Rehabilitacja w ramach prewencji rentowej ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) daje możliwość odzyskania zdrowia w ośrodku rehabilitacyjnym poprzez rehabilitację w ramach prewencji rentowej.
Możesz z niej korzystać, gdy jesteś zagrożony utratą zdolności do pracy (ALE musi istnieć szansa, że ją odzyskasz po rehabilitacji). Dodatkowo należy spełniać jeden z poniższych warunków:
- być ubezpieczonym w ZUS (pracować zawodowo);
- pobierać zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne;
- pobierać rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Z rehabilitacji można również skorzystać, jeśli podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym osoba z SM obecnie przebywa, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę lub gdy stara się ona o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Rehabilitacja w ramach prewencji rentowej ZUS odbywa się w trybie:
1. stacjonarnym, gdy w grę wchodzą schorzenia narządu ruchu, ruchu po wypadku, układu krążenia, psychosomatyczne, onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego.
2. Ambulatoryjnym w przypadku takich schorzeń jak: narząd ruchu, układ krążenia.

Co należy zrobić, by skorzystać z tego typu rehabilitacji?
Przygotować wniosek PR-4 (lub wniosek na dowolnym formularzu), który zostanie wypełniony prze lekarza, u którego się leczysz.
Informacje o tym, co powinien zawierać taki wniosek można znaleźć tutaj. https://www.zus.pl/swiadczenia/prewencja-i-rehabilitacja/prewencja-rentowa/kierowanie-na-rehabilitacje-lecznicza-w-ramach-prewencji-rentowej-zus

Co dalej?
Jeśli wniosek jest papierowy, należy go złożyć w dowolnej placówce ZUS. Na badanie u lekarza orzecznika musisz zabrać przygotowaną dokumentację z leczenia.
Lekarz może wystawić wniosek o rehabilitację w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA), który potem zostanie przez niego przesłany elektronicznie do ZUS.

Kto wydaje orzeczenie i kieruje dalej na rehabilitację?
Lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia. 

Ile trwa taka rehabilitacja i czy ponosi się za nią koszty?
Rehabilitacja taka trwa 24 dni, choć ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić. ZUS pokrywa koszty leczenia, zakwaterowania i wyżywienia, zwraca też koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca, w którym mieszkasz, do/z ośrodka rehabilitacyjnego.

Więcej informacji, w tym o ośrodkach znaleźć można tutaj: https://www.zus.pl/swiadczenia/prewencja-i-rehabilitacja/prewencja-rentowa/kierowanie-na-rehabilitacje-lecznicza-w-ramach-prewencji-rentowej-zus

 

 

Zobacz także

Radzenie sobie z objawami
Życie z SM
Radzenie sobie z objawami
Radzenie sobie łączy wiele różnych metod.
Czytaj więcej
Rehabilitacja lecznicza na NFZ
Rehabilitacja w SM
Rehabilitacja lecznicza na NFZ
W radzeniu sobie z objawami i postępem SM można rozważyć ten rodzaj wsparcia.
Czytaj więcej
Program Leczenia, Rehabilitacji i Wsparcia "Mam Szansę"
Jak pomagamy?
Program Leczenia, Rehabilitacji i Wsparcia "Mam Szansę"
Subkonto, które daje wiele korzyści osobom chorym na SM.
Czytaj więcej
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies