KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Ciąża i poród

Kobieta z SM będąca w ciąży, tak jak kobiety niechorujące powinna o siebie dbać, w tym unikać palenia, ćwiczyć mięśnie dna miednicy, uprawiać odpowiednią dla niej aktywność fizyczną (jeśli jest zalecana) jak również przyjmować odpowiednie suplementy oraz regularnie poddawać się wszelkim niezbędnym badaniom. W opiece nad ciężarną z SM dużą rolę odgrywa współpraca interdyscyplinarnego zespołu i różnych specjalistów (neurologa, ginekologa, rehabilitanta, pielęgniarki, psychologa itp.)

Rzuty

Aktywność choroby zwykle zmniejsza się w okresie ciąży, szczególnie w ostatnim trymestrze. Można dość często spotkać się z taką informacją i jest ona jak najbardziej prawdziwa - ciążą najczęściej oznacza mniej rzutów, przede wszystkim u kobiet, u których SM przebiega łagodnie lub umiarkowanie. Ma to prawdopodobnie związek z wytwarzaniem przez organizm kobiety w tym czasie większej liczby naturalnych immunosupresantów. Czasem jednak nawet w ciąży zdarzają się rzuty, zwłaszcza u tych pań, u których choroba jest bardziej aktywna. Jeśli jest taka potrzeba, po pierwszym trymestrze można zastosować kortykosteroidy.

Przebieg choroby

Większa część badań nie wykazała ogólnego negatywnego wpływu ciąży na niesprawność długoterminową związaną ze SM, co więcej - istnieją badania pokazujące, że może mieć wręcz pozytywny wpływ na przebieg choroby. Wiele kobiet obserwuje poprawę objawów SM w ciąży, może się jednak niestety zdarzyć, że niektóre z objawów nasilą się, zwłaszcza na późniejszych etapach ciąży, np. problemy z układem moczowych (bardzo często występują u kobiet ciężarnych), zmęczenie, czy zaburzenia równowagi ( w ciąży cały czas zmienia się środek ciężkości).

Wpływ SM na dziecko

SM nie ma negatywnego wpływu na przebieg ciąży, porodu i stan dziecka. Choroba nie zwiększa ryzyka powikłań w ciąży i podczas porodu ani wad wrodzonych u dziecka w porównaniu z populacją ogólną.

Infekcje dróg moczowych

Bardzo istotną kwestią są infekcje dolnych dróg moczowych – mogą one zdarzać się w ciąży dość często i mogą nasilać czasowo objawy SM. Ważne, aby kobieta z SM, gdy pojawią się u niej objawy takiej infekcji – udała się po konsultację i leczenie do specjalisty – nie tylko ze względu na symptomy stwardnienia rozsianego, ale również zdrowie dziecka.

Poród

SM nie oznacza, że kobieta powinna rodzić dziecko w konkretny sposób albo w konkretnej pozycji. U przyszłych mam z SM nie ma zazwyczaj przeciwwskazań do porodu naturalnego. Co ważne - SM nie jest przeciwwskazaniem do żadnej formy znieczulenia (zwłaszcza, gdy pacjentka ma bardzo dużą spastyczność kończyn dolnych).

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies