KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Ciąża a leki modyfikujące przebieg choroby

Kiedy pacjentki z SM powinny porozmawiać z lekarzem o swoich planach prokreacyjnych?
- w momencie postawienia diagnozy stwardnienia rozsianego,
- planując włączenie pierwszego i kolejnych leków,
- zanim podejmą próby poczęcia potomstwa.

Dlaczego?Należy omówić z lekarzem kwestie bezpieczeństwa przyjmowania danego leku modyfikującego przebieg choroby w kontekście macierzyństwa, już na etapie ich wdrażania. Dotyczy to zarówno okresu przed planowaną ciążą jak i po zajściu w ciążę. Jest to tak niezwykle ważne, ponieważ większość leków stosowanych w terapii SM wymaga odstawienia przed zajściem w ciążę, ponadto – w różnym czasie przed poczęcie, aby "wypłukać" je z organizmu.
Pacjentki z SM nie powinny też - planując potomstwo - samodzielnie podejmować decyzji o przerwaniu przyjmowania leków. W razie nieplanowanej ciąży należy jak najszybciej skontaktować się z prowadzącym neurologiem.

Co zatem z lekami modyfikującymi przebieg choroby?
Zgodnie z aktualnymi wytycznymi do momentu zajścia w ciążę można przyjmować octan glatirameru i interferony, a także fumaran dimetylu. Dwa pierwsze wymienione w uzasadnionych przypadkach są dopuszczone do stosowania nawet w okresie ciąży. Zadecydował o tym ich dobry profil bezpieczeństwa, brak wpływu na rozwijający się płód. Interferon beta i octan glatirameru, a także ofatumumab nie są przeciwwskazane w czasie karmienia piersią.

W przypadku pozostałych leków, ich przyjmowanie powinno zostać przerwane przed próbami poczęcia a także - w niektórych przypadkach  - powinna zostać zastosowana procedura wypłukania z organizmu. Okres wypłukania leków z organizmu jest różny dla różnych preparatów.