Cz. 2 konferencji "Krajobraz stwardnienia rozsianego w Polsce i na świecie".
W imieniu Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego oraz Fundacji PTSR zapraszamy do obejrzenia 2 części zapisu z konferencji "Krajobraz stwardnienia rozsianego w Polsce i na świecie", która odbyła się 26 marca o godz. 10.00.
Okazją do spotkania była publikacja wyników z dwóch ważnych narzędzi: Atlasu SM (Atlas of MS), przygotowanego przez Międzynarodową Federację Stwardnienia Rozsianego i Barometru SM (MS Barometer), opracowanego przez Europejską Platformę Stwardnienia Rozsianego, które przedstawiają sytuację osób chorujących na stwardnienia rozsiane w Europie i na świecie. SM to przewlekła choroba neurologiczna o podłożu autoimmunologicznym, na którą zapadają głównie osoby młode w wieku 20-40 lat, chociaż coraz częściej diagnozowana jest już u dzieci. Według najnowszych danych z Atlasu SM na stwardnienie rozsiane choruje ok. 2 800 000 ludzi na świecie. Dzięki postępowi medycyny pacjenci mają coraz lepsze rokowania na przyszłość, niestety ich szanse na szybką diagnostykę i wdrożenie skutecznego leczenia zależą w dużej mierze od kraju, w którym mieszkają.
Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy czołowych polskich neurologów, przedstawicieli organizacji pacjenckich, w tym dwóch największych organizacji parasolowych: Międzynarodowej Federacji Stwardnienia Rozsianego i Europejskiej Platformy Stwardnienia Rozsianego, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, NFZ, AOTMiT oraz członków Parlamentarnego Zespołu ds. Stwardnienia Rozsianego. Tematem naszej dyskusji była przede wszystkim diagnostyka i leczenie SM oraz sytuacja pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane w dobie pandemii Covid-19.
Spotkanie objęte zostało Patronatem Honorowy Rzecznika Praw Pacjenta. Partnerami wydarzenia jest firma Merck i firma Novartis.