Zaproszenie do wspólnych obchodów 20-lecia PTSR
Szanowni Państwo,
Osoby ze stwardnieniem rozsianym, ich bliscy i znajomi,
w imieniu Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego chciałabym Państwa zaprosić do wspólnych obchodów 20 - lecia naszej organizacji.
Patronat Honorowy nad obchodami 20-lecia Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, a w skład Komitetu Obchodów weszli pani Hanna Gronkiewicz Waltz - Prezydent m.st. Warszawy, prof. Jerzy Buzek - Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jego Eminencja Kardynał Nycz - Metropolita Warszawski, pan Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego powstało z inicjatywy osób ze stwardnieniem rozsianym, ich rodzin i bliskich oraz środowiska medycznego. Od początku istnienia, misją naszej organizacji jest pomoc osobom dotkniętym stwardnieniem rozsianym, ich bliskim i rodzinom, a także działania na rzecz poprawy jakości życia chorych poprzez dostęp do leczenia i rehabilitacji.
Ogromna bezinteresowna praca wielu wolontariuszy i działaczy doprowadziła do tego, że dziś PTSR jest największą w Polsce organizacją działającą na rzecz osób z SM. Od ponad 20 lat znajdują się ludzie, którzy chcą pomagać, chcą wspierać innych, ludzie, którzy chcą walczyć w imieniu swoim i innych chorych.
Nic zatem dziwnego, że rok obchodów 20-lecia Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego jest przede wszystkim czasem, w którym dziękujemy tym, którzy tworzyli naszą organizację wczoraj i którzy tworzą ją dziś. Dziękujemy tym, którzy poświęcali swój czas, wiedzę i pieniądze, bez których nasza organizacja nie byłaby dziś tak silna. Bo siłą naszej organizacji jest siła ludzi, którzy są i byli z nami na co dzień.
Chcemy opowiedzieć o tych osobach. Mamy nadzieję, że ich przykład będzie motywacją dla innych, że da innym siłę by nie poddawać się chorobie.
Te 20 lat, to był to dla nas czas ogromnych zmian. Stwardnienie rozsiane stało się chorobą, o której wreszcie zaczęto mówić. Choroba została wpisana na listę chorób przewlekłych, wprowadzono pierwsze programy terapeutyczne leczenia stwardnienia rozsianego w Polsce. Dzięki naszym staraniom co roku programem obejmowanych jest więcej osób, a czas terapii został wydłużony z początkowych 2 do 3 lat. Powstały ośrodki rehabilitacyjne dla chorych w Dąbku i Bornym Sulinowie. To i dużo i zarazem mało. Szklanka niby jest do połowy pełna, ale - jest też do połowy pusta. Wierzymy jednak, że refleksje nad przeszłością sprawią, że skuteczniej będziemy mogli działać na rzecz chorych i ich bliskich. Na pewno zrobimy wszystko, by osoby z SM żyły godnie.
W ramach obchodów 20 - lecia odbęda się liczne spotkania, koncerty charytatywne i zbiórki publiczne. Planujemy zorganizować konkursy poetycki i fotograficzny dla chorych i ich bliskich oraz konkurs dla mediów. Kulminacją obchodów będzie wrzesień 2011 roku - odbędzie się konferencja prasowa, koncert w Sali Kongresowej w PKiN w Warszawie, podczas którego wręczane będą odznaczenia państwowe i wyróżnienia osobom zasłużonym w działania na rzecz chorych na SM, piknik na Krakowskiem Przedmieściu w Warszawie. Obchody zostaną zakończone galą na Zamku Królewskim.
Życząc wszystkim sił do życia z chorobą
z poważaniem
Przewodnicząca PTSR
Izabela Czarnecka