KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

19 Luty , 2022
Pacjenci pytają o mózg

Pacjenci pytają o mózg

Co się dzieje z naszym mózgiem, gdy my śpimy?

Co się dzieje z naszym mózgiem, gdy my śpimy?

 Naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie po raz pierwszy w historii pokazali obrazy płynu mózgowo-rdzeniowego wpłukiwanego i wypłukiwanego z mózgu podczas snu.

 Płyn mózgowo-rdzeniowy należy do układu glimfatycznego i jest przezroczystą cieszą, która opływa i ochrania mózg i rdzeń kręgowy. Odpowiedzialny jest też za oczyszczanie mózgu z toksyn. Co ciekawe, nasz układ glimfatyczny jest najbardziej zaangażowany pod czas snu, a prawie nieaktywny kiedy czuwamy.

 Liczne badania pokazują też, że odpowiedni sen poprawia naszą pamięć i koncentrację. Kiedy śpimy, aktywność mózgu spada tylko o 25 %, co może sugerować, że sen nie służy tylko oszczędzaniu energii, a w jego trakcie zachodzą ważne dla organizmu zmiany. Obserwacja aktywności mózgowej może nam dostarczyć informacji na temat naturalnych zmian, które pojawiają się w mózgu podczas starzenia się.

 Badacze mają też nadzieję, że pewnego dnia pomoże to zrozumieć różne zaburzenia neurologiczne i psychiczne, w tym autyzm i chorobę Alzheimera, które często są związane z zaburzeniami snu.

 Źródła:

Cerebrospinal Fluid "Brain Washing" During Sleep | The Brink | Boston University (bu.edu)

The Glymphatic System – A Beginner's Guide (nih.gov)

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies