KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

23 Maj , 2022
Zaczynamy obchody Światowego Dnia SM!

Zaczynamy obchody Światowego Dnia SM!

Światowy Dzień SM, ustanowiony na 30 maja każdego roku, to wielkie święto organizacji SM-owych, którego celem jest podniesienie świadomości na temat stwardnienia rozsianego, a także okazja do wspólnej celebracji i dzielenia się doświadczeniami dla milinów osób dotkniętych tym schorzeniem z całego świata.

Tegoroczne hasło Światowego Dnia SM „SM. Więzi, kontakty, relacje” (ang. MS Connections) jest hasłem przewodnim na lata 2020-2023 i wciąż nie traci na znaczeniu. Podkreśla rolę więzi i relacji międzyludzkich jako elementu radzenia sobie z chorobą i z wyzwaniami, które stawia SM. Zachęca do wspólnego podejmowania działań, do wzajemnego wspierania się, do współpracy z różnymi instytucjami i światem nauki, do walki z wykluczeniem. Hasło nabrało szczególnej mocy w dobie pandemii COVID-19, która zmusiła wiele osób z SM do izolacji, zwiększyła poczucie osamotnienia, nasiliła obawy o przyszłość, utrudniła dostęp do świadczeń zdrowotnych. Obecnie, dzięki postępowi w medycynie i wynalezieniu szczepionek, pandemia zdaje się być w odwrocie, jednak jej skutki pozostaną z nami jeszcze długo, a hasło: „SM. Więzi, kontakty, relacje” wciąż nie traci na znaczeniu, zwłaszcza w obliczu wojny w Ukrainie.

Co roku, główny inicjator obchodów, Multiple Sclerosis International Federation (MSIF), przygotowuje film przewodni obchodów, w którym głównymi bohaterami są osoby z SM z całego świata, ich bliscy, lekarze, naukowcy i wszyscy ci, którzy są zaangażowani w walkę ze stwardnieniem rozsianym. Zapraszamy do obejrzenia wideo tegorocznych obchodów:

Sposobów na uczczenie Światowego Dnia SM może być wiele. Towarzystwa SM z całego świata organizują różnorodne ciekawe wydarzenia: debaty, spotkania, akcje na świeżym powietrzu, ale też w świece wirtualnym. Ponadto, 30 maja przypinamy pomarańczową wstążeczkę – symbol solidarności z osobami chorującymi na SM.

W tym roku Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego organizowało kilkudniowe obchody, w trakcie których poruszało wiele bardzo istotnych dla osób z SM i ich bliskich tematów: dostępności do diagnostyki, leczenia i kompleksowej opieki, ale także dbania o siebie i o swoje potrzeby, relacji z bliskimi. Zapraszamy do bycia z nami w dniach 23-30 maja.Patron obchodów Światowego Dnia SM w Polsce:
Partnerzy obchodów Światowego Dnia SM w Polsce:
    

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies