Debata pn. „Pacjent z SM w centrum interdyscyplinarnej opieki medycznej”
Światowy Dzień SM 2022 - „Pacjent z SM w centrum interdyscyplinarnej opieki medycznej” właśnie zakończyła się debata online z udziałem zaproszonych gości, przedstawicieli lekarzy neurologów, specjalistów, pielęgniarek oraz pacjentów i organizacji SM-owych.
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zaprezentowało postulaty PTSR i podjęło dyskusję w trzech panelach dyskusyjnych poświęconych :
- Diagnostyce SM
- Leczeniu osób chorych na SM
- Kompleksowej opiece dla osób chorych na SM.
W debacie brali m.in.: Prof. Selmaj, Prof. Rejdak, Prof. Kułakowska, Prof. Adamczyk-Sowa, dr Bonek, Prof. Maciej Krawczyk, Poseł Anna Kwiecień, Poseł Mirosław Suchoń, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski, Malina Wieczorek, Monika Łada (StwardnienieRozsiane.Info), dr Gierczyński Jakub, Prof Katarzyna Kotulska-Jóźwiak, dr n med Marcelina Skrzypek-Czerko oraz przedstawiciele PTSR - pan Tomasz Połeć Przewodniczący PTSR oraz Dominika Czarnota-Szałkowska - Sekretarz Generalna.
Link do debaty: https://fb.watch/dkqCNmwlOk/
Światowy Dzień SM to święto zainicjowane przez Międzynarodową Federację SM (MSIF). Daje poczucie wspólnoty osobom z SM, a także podnosi świadomość społeczną na temat tej choroby. Tegoroczny temat Światowego Dnia SM: „SM. Więzi, kontakty, relacje” (MS Connections) podkreśla rolę relacji międzyludzkich, jako bardzo istotnego elementu radzenia sobie z chorobą. Zachęca do wspólnego podejmowania działań, do wzajemnego wspierania się, do współpracy z różnymi instytucjami i światem nauki, do walki z wykluczeniem. Z okazji obchodów przypinamy pomarańczową wstążeczkę – symbol solidarności z osobami chorującymi na stwardnienie rozsiane.
W tym roku, w dniach 23-30 maja Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego przeprowadziło kampanię informacyjną, w trakcie której zaprezentowane zostaną ciekawe materiały i wywiady dot. życia z chorobą i sposobów na radzenie sobie z SM. Kulminacją obchodów była właśnie zakończona debata z udziałem specjalistów opieki zdrowotnej, Ministra Macieja Miłkowskiego, parlamentarzystów oraz przedstawicieli organizacji SM-owych. Rozmawiamy o tym jak usprawnić proces diagnozy, jak osiągnąć europejskie standardy leczenia, czym jest kompleksowa opieka nad pacjentem z SM i czy jesteśmy w stanie to wszystko wprowadzić w życie. Jedną z większych bolączek środowiska klinicystów, a przede wszystkim polskich pacjentów, jest ograniczony dostęp do nowoczesnych, wysokoskutecznych terapii SM.
Zapraszamy do wspólnego świętowania, a także do wsparcia nas w ramach zbiórki na: https://www.siepomaga.pl/stwardnienie-rozsiane-wsparcie
Tegoroczne obchody Światowego Dnia SM zostały objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Neurologicznych.