KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

02 Grudzień , 2009

Zaproszenie - 3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych - Za silni by pełzać za słabi

Sportowiec, śpiewaczka operowa, aktor, dziennikarka, polityk, sprzedawczyni, dozorca... - każdy może wylądować na wózku.

Według danych GUS – w IV kwartale 2001 r. było w Polsce ponad 4,3 mln osób niepełnosprawnych. 42,7% z nich to osoby z uszkodzeniami narządów ruchu.
Ilu wśród nich to osoby z SM? Nie wiemy, bo nie jest prowadzony odpowiedni rejestr. Przypuszczamy, że nawet co druga osoba na wózku może być chora na SM!
Być może już niedługo będziemy wiedzieć jeszcze mniej – jeśli przy najbliższym spisie powszechnym pytanie o niepełnosprawność zostanie pominięte – jak zapowiada GUS.

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zaprasza na konferencję prasową, która odbędzie się w dn. 3 grudnia 2009 r. (czwartek) o godz. 14.00., w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, ul. Bracka 6.

 W programie m.in.:
- Omówienie sytuacji osób niepełnosprawnych i chorych na SM na tle innych państw europejskich
- Podstawowe prawa obywatelskie w kontekście niepełnosprawności
- Propozycja nowoczesnego, ekonomicznie i społecznie uzasadnionego rozwiązania problemu dostępu do leczenia osób chorych na SM
- Niepełnosprawność a Media.

Stwardnienie rozsiane to główna neurologiczna przyczyna niepełnosprawności w Polsce.
Choroba może zaatakować wszystkie narządy. Nieleczona, a przede wszystkim zbyt późno zdiagnozowana - prowadzi do całkowitego inwalidztwa.
Dyskryminacja i bardzo ograniczony dostęp do leczenia osób przez urzędników skazanych na całkowitą niepełnosprawność  – to powody,
dla których chorzy na SM rozważają zaskarżenie Polski do Trybunału w Strassburgu.

Osoby niepełnosprawne powinny zajmować szczególne miejsce w polityce społecznej cywilizowanego państwa. Dane statystyczne pokazują, a pracownicy służb socjalnych ze smutkiem i bezradnością potwierdzają, że niepełnosprawność jest częstą przyczyną ubóstwa!

Informacji udziela:   Anna Kossak, tel. 0 606 755 733,        www.ptsr.org.pl

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies