KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

29 Czerwiec , 2022
Pacjenci pytają o dietę

Pacjenci pytają o dietę

Pacjenci pytają: Jak się odżywiać przy stwardnieniu rozsianym? Czy są jakieś specjalne diety przy tej chorobie?

Odpowiadamy: Obecnie nie stosuje się modyfikacji żywienia jako osobnej metody leczenia SM. Jednak stosowanie zdrowej, odpowiednio dopasowanej i zrównoważonej bilansowo diety, brak palenia papierosów i umiarkowana aktywność fizyczna wspierają leczenie SM.

Wraz z postępem choroby może się nasilać niedobór witaminy D, błonnika i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Może też występować ryzyko niedożywienia lub problemy z nadwagą.

Dieta ma istotny wpływ na masę ciała, poziom cholesterolu i inne naczyniowe czynniki ryzyka, które mogą wpływać na rozwój SM.

Postęp choroby mogą powodować też niedobory takich składników jak magnez, wapń i żelazo, oraz spożycie dużej ilości sodu.

Odpowiednio skomponowana dieta zmniejsza stan zapalny, odczucie zmęczenia i wspiera układ nerwowy i odpornościowy; zmniejsza ryzyko wystąpienia zaparć i problemów trawiennych, wzmacnia koncentrację i inne funkcje poznawcze.

Warto pamiętać, że dieta nie zastąpi leczenia lekami, natomiast odpowiednio dopasowana, może być dużym wsparciem w poprawieniu stanu fizycznego i zmniejszenia stanu zapalnego w organizmie.

Na stronieDiety NFZmożna wybrać i dopasować dietę do własnych potrzeb i preferencji, uwzględniając aktualny stan zdrowia.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z porad dietetycznych w naszej Specjalistycznej poradni. Zapisy poprzez naszą stronę ptsr.org.pl lub pod numerem telefonu Naszej Infolinii +48 22 127 48 50.

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies