X Abilimpiada SM za nami!
X Abilimpiada SM – integracja społeczna osób ze stwardnieniem rozsianym
W dniach 22-22 czerwca 2022 do woj. Świętokrzyskiego, w towarzystwie 20 opiekunów i wolontariuszy, przybyło 50 osób z SM z całej Polski, aby w przyjaznej atmosferze pokazać swoje talenty na X Abilimpiadzie SM. Wydarzenie zorganizowało Biuro Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (PTSR). Abilimpiada SM to jeden z cyklicznych eventów organizowanych przez PTSR. W tym roku X, jubileuszowa, edycja Abilimpiady SM odbyła się wśród pięknych sosnowych lasów, nad zalewem Czarnej Koneckiej w Ośrodku Wypoczynkowym „Łucznik” w Sielpi. Sielpia Wielka to czarowne miejsce, tytułowane Perłą Województwa Świętokrzyskiego. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, a współfinansowane było przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Harmonogram wydarzenia był niezwykle napięty, ponieważ na uczestników czekały różne konkurencje i warsztaty, które pozwoliły się im zintegrować, ale też poszerzyć horyzonty i zdobyć nowe umiejętności. Pierwszego dnia, obok oficjalnego przywitania gości przez Wiceprzewodniczącą Rady Głównej PTSR – Panią Agnieszkę Andrzejczyk i zaprezentowania działań Biura Rady Głównej PTSR, odbyły się warsztaty muzyczno-taneczne, do których prowadzenia zaprosiliśmy Panią Elżbietę Pańtak - tancerkę, pedagożkę tańca, choreografkę, współzałożycielkę i dyrektorkę Kieleckiego Teatru Tańca. Pani Elżbieta okazała się niezwykłą nauczycielką – nie dość, że pokazała walory prozdrowotne tańca, to również zachęciła do zajęć większość uczestników. Wszyscy ruszali się w rytm muzyki musicalowej, ale też latino i współczesnej. Warsztaty zakończyły się konkursem i wyborem najbardziej roztańczonych uczestników. Byli nimi: Pani Katarzyna Adamczyk-Drożyńska i Pan Adam Drożyński, Pani Dorota Babińska, Pani Karolina Siemlat i Pani Magdalena Sikora. Tańce podobały się tak bardzo, że jeszcze przez kilka godzin uczestnicy bawili się w rytmach disco na zorganizowanej przez nas dyskotece.
Drugi dzień był równie ciekawy i nie mniej intensywny, bowiem w jego trakcie odbywały się pozostałe warsztaty i rozgrywane były kolejne konkurencje: warcaby, open, decoupage i fotografia. Rozgrywki warcab były niezwykle zacięte – zawodnicy nie chcieli łatwo oddać zwycięstwa. Ostatecznie, miejsce na podium zajął Pan Stanisław Machciński, drugi był Pan Marek Wichowski, a trzecia Pani Anna Sałek. W trakcie konkurencji open, a także w decoupage powstały piękne przedmioty, m.in. makramy, szkatułki czy broszki dziergane na szydełku. Zwycięzcami konkurencji open zostali: Pani Janina Szymczak, Pani Milena Kasińska oraz Pan Henryk Ledwolorz, a konkurencji dDecoupage – Pani Regina Grycmacher, Pani Karolina Siemlat i Pani Justyna Jasińska. Zajęcia fotograficzne przeprowadził znakomity fotograf, artysta - Przemysław Markiewicz, który opowiedział uczestnikom o tajnikach fotografii i metodach na uczynienie zdjęć bardziej ciekawymi. Nasi uczestnicy zrobili po warsztatach zdjęcia, spośród których wyłonione zostały te najlepsze. Na podium znaleźli się: Pani Katarzyna Abramczyk, Pani Katarzyna Adamczyk-Drożyńska oraz Pan Paweł Ciesielski.
W trakcie drugiego dnia wydarzenia uczestnicy mogli również konsultować swoje problemy zdrowotne z niezwykłą neurolog - Panią Doktor Ewą Gruszką, która regularnie odwiedza Abilimpiadę, wspierając chorych swoją wiedzą. Pani Doktor konsultacje prowadziła woluntarystycznie, a z jej pomocy skorzystało ponad 20 osób. Drugi dzień X Abilimpiady SM zakończyliśmy z przytupem - integracją przy grillu i tańcami.
Trzeci dzień spędziliśmy bardziej oficjalnie, bowiem nadszedł czas na podsumowanie wydarzenia, obrady jury i wyróżnienia. Głos zabrał Przewodniczący Rady Głównej PTSR – Pan Tomasz Połeć, który podkreślał wagę organizowania takich wydarzeń jak Abilimpiada SM. Po przemowie nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Upominki otrzymali nie tylko zwycięzcy poszczególnych konkurencji, ale też pozostali uczestnicy oraz ich opiekunowie. Podarunki ufundowane zostały m.in. przez firmę Lirene, Wydawnictwo Znak i Manufakturę Bolesławiec, puchary zaś przez Pana Andrzeja Bętkowskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Ale na tym nie koniec! Doktor Gruszka przyznała swoje nagrody specjalne: puchar za „Najładniejszy przedmiot”, który otrzymała Pani Danuta Łożyńska, puchar za „I miejsce w konkurencji Open”, który trafił do Pani Janiny Szymczak, puchar za „największą determinację i wykonanie pięknego przedmiotu”, który powędrował do Pani Agnieszki Michty, a także Oscara, dla uczestnika, który od lat wykazuje się niezwykłym talentem na Abilimpiadzie, którego otrzymał Pan Stanisław Mermer. Wzruszeń nie zabrakło. Po pamiątkowym zdjęciu na tle jeziora w Sielpi uczestnicy rozjechali się do domów z nadzieją, że w przyszłym roku również będą mogli wziąć udział w Abilimpiadzie SM.
W tym roku około połowa uczestników było z nami pierwszy raz, co pokazuje, że Abilimpiada to wydarzenie, w którym chce się brać udział. Daje ona bowiem możliwość zdobycia nowych umiejętności, pokazania talentów, na co w normalnych okolicznościach wielu chorych nie ma zbyt wielu okazji, ze względu na liczne bariery i ograniczenia. Ale Abilimpiada SM to coś więcej - pozwala na integrację osób z SM, daje im możliwość poznania się i dzielenia doświadczeniami w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze. Zatem Abilimpiada SM to mnóstwo pozytywnych emocji, które poprawiają stan psychiczny i jakość życia chorych i ich bliskich.
Patronat Honorowy:
Współfinansowanie:
Patronat medialny: