Pacjenci pytają o prawo jazdy
Pacjenci pytają: Czy mając stwierdzone stwardnienie rozsiane, mogę wyrobić sobie prawo jazdy?
Odpowiadamy: W ramach badania lekarskiego uprawniony lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia osoby badanej, która ubiega się o prawo jazdy, w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. W zakresie badania lekarskiego lekarz uwzględnia u osoby badanej obecność i rodzaj schorzenia, stopień zaawansowania objawów chorobowych i ich dynamikę, z uwzględnieniem możliwości rozwoju choroby, jak i cofania się jej objawów, oraz rozważa zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, jakie mogą mieć miejsce w przypadku kierowania przez tę osobę pojazdami.
Stwardnienie rozsiane nie jest przeciwskazaniem do prowadzenia pojazdu. W momentach zaostrzenia choroby, kiedy pojawiają się problemy z pamięcią, zaburzenie widzenia, problemy ze sprawnością motoryczną, pogorszenie koncentracji lub natężone zmęczenie, warto czasowo zrezygnować z roli kierowcy.
W przypadku wątpliwości, związanych z prowadzeniem samochodu, warto zrobić też badania psychotechniczne. W trakcie takich badań można sprawdzić wszystkie aspekty działania organizmu, niezbędne do bezpiecznego prowadzenia samochodu.