KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

06 Lipiec , 2022
Pacjenci pytają o prawo jazdy

Pacjenci pytają o prawo jazdy

Pacjenci pytają: Czy mając stwierdzone stwardnienie rozsiane, mogę wyrobić sobie prawo jazdy?

Odpowiadamy: W ramach badania lekarskiego uprawniony lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia osoby badanej, która ubiega się o prawo jazdy, w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. W zakresie badania lekarskiego lekarz uwzględnia u osoby badanej obecność i rodzaj schorzenia, stopień zaawansowania objawów chorobowych i ich dynamikę, z uwzględnieniem możliwości rozwoju choroby, jak i cofania się jej objawów, oraz rozważa zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, jakie mogą mieć miejsce w przypadku kierowania przez tę osobę pojazdami.

Stwardnienie rozsiane nie jest przeciwskazaniem do prowadzenia pojazdu. W momentach zaostrzenia choroby, kiedy pojawiają się problemy z pamięcią, zaburzenie widzenia, problemy ze sprawnością motoryczną, pogorszenie koncentracji lub natężone zmęczenie, warto czasowo zrezygnować z roli kierowcy.

W przypadku wątpliwości, związanych z prowadzeniem samochodu, warto zrobić też badania psychotechniczne.  W trakcie takich badań można sprawdzić wszystkie aspekty działania organizmu, niezbędne do bezpiecznego prowadzenia samochodu.

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies