KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

13 Lipiec , 2022
Pacjenci pytają o dzieci

Pacjenci pytają o dzieci

Pacjenci pytają: Mam stwardnienie rozsiane i przyjmuję leki modyfikujące przebieg choroby. Czy mogę mieć zatem dzieci❓

Odpowiadamy: Choroba nie wyklucza możliwości posiadania dzieci.

Jeśli pacjent planuje powiększenie rodziny, powinien porozmawiać o tym z neurologiem i  jeśli to możliwe - zanim zacznie przyjmować terapię. Terapia dobierana jest bowiem w taki sposób, by uwzględnić również plany reprodukcyjne pacjentów. Planując ciąże być może potrzebna będzie zmiana leków lub ich odstawienie na jakiś czas.

U większość kobiet SM - w czasie ciąży i połogu - ma stabilny przebieg. SM nie wpływa na funkcje rozrodcze, nie niesie ze sobą również istotnie większego ryzyka powikłań w okresie ciąży, połogu i porodu.

▶️▶️Badania wskazują na mniejszą ilość rzutów u pacjentek będących w ciąży oraz na hamowanie procesów autoimmunologicznych poprzez wysokie stężenie estrogenów w tym okresie. Ryzyko rzutów w ciąży jest natomiast istotnie wyższe u kobiet z agresywną postacią choroby.

▶️▶️Czasem, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn z diagnozą SM, mogą się pojawiać problemy o podłożu seksualnym czy problemy z płodnością, jednak wielu z tych trudności da się skutecznie zapobiegać.

Więcej na temat rodzicielstwa można przeczytać w naszych publikacjach: https://ptsr.org.pl/wydawnictwa

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies