KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

20 Lipiec , 2022
Pacjenci pytają o leki

Pacjenci pytają o leki

Pacjenci pytają: Niedawno postawiono mi diagnozę SM. Obecnie dobrze się czuję, nie mam żadnych objawów. Powinnam zacząć przyjmować leki❓

✅Odpowiadamy: bardzo ważną kwestią przy SM jest szybka diagnoza i szybkie wdrożenie odpowiednio dobranego leczenia. ▶ Obecnie nie ma leków, które wyleczą ze stwardnienia rozsianego. Natomiast istnieje szereg preparatów, które hamują rozwój choroby, jej nawroty i postęp niepełnosprawności. Leki te to leki modyfikujące przebieg choroby (ang. disease modyfinig drugs, DMDs).

▶▶ Skuteczność DMDs jest największa, gdy leczenie zostanie wprowadzone na początku choroby, ponieważ to we wczesnym okresie SM dokonuje się najwięcej zmian w ośrodkowym układzie nerwowym.

▶▶▶ Leczenie stwardnienia rozsianego dopasowywane jest do postaci choroby i zazwyczaj składa się z czterech elementów: leczenia lekami DMD, leczenia rzutów, rehabilitacji i leczenia objawowego: np., leczenia spastyczności, depresji, zaburzeń pęcherza moczowego.

▶▶▶▶ Obecnie wiadomo, że SM może być aktywne nawet przy braku zewnętrznych objawów. Według badań jedynie 1 zmiana demielinizacyjna na 10 powoduje rzut choroby (czyli to, co zobaczysz gołym okiem i odczujesz), natomiast pozostałe mogą być mniej lub nawet niezauważalne i oddziaływać „skrycie”.

✅Zachęcamy do korzystania z konsultacji naszych specjalistów: neurologa, pracownika socjalnego, prawnika, psychologa i dietetyka.

Zapisy poprzez https://ptsr.org.pl/specjalisci lub pod numerem telefonu +48 22 127 48 50.

Specjalistyczna poradnia i Infolinia SM współfinansowane są przez:

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies