KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

18 Sierpień , 2022
Pacjenci pytają o spastykę

Pacjenci pytają o spastykę

Pacjenci pytają: Czym jest spastyczność w stwardnieniu rozsianym? Jak mam sobie z nią radzić?

Spastyczność to zaburzenie pracy mięśni, polegające na ich wzmożonym napięciu. Prowadzą do niej uszkodzenia poszczególnych elementów układu nerwowego, odpowiedzialnych za sterowanie aktywnością organizmu. Spastyczność jest częstym objawem stwardnienia rozsianego, ale też innych chorób.

W przebiegu SM występuje nadmiernie wzmożone napięcie mięśniowe, które pojawia się na skutek zaburzeń przesyłania impulsów nerwowych do mięśni. W procesie rozwoju choroby dochodzi do demielinizacji włókien nerwowych, przez co mięśnie nie otrzymują sygnałów nerwowych we właściwy sposób i ich czynność odbywa się w chaotyczny, samoistny sposób.

Do metod radzenia sobie z tym objawem należą: fizjo- i fizykoterapia, podawanie leków zmniejszających napięcie mięśniowe, miejscowe leczenie spastyczności, wszczepienie pompy baklofenowej, leczenie operacyjne oraz leczenie farmakologiczne ogólnoustrojowe.

W ramach Specjalistycznej poradni PTSR istnieje możliwość konsultacji neurologicznej. Zapisać można się poprzez stronę ptsr.org.pl lub pod numerem telefonu Infolinii SM 22 127 48 50 w godzinach 09-16.

Specjalistyczna poradnia wspófinansowana jest przez PFRON.

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies