KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

26 Sierpień , 2022
Co ze zmianami w programach lekowych?

Co ze zmianami w programach lekowych?

Wyczekiwane przez wszystkich zmiany w programach lekowych leczenia stwardnienia rozsianego, w tym przede wszystkim refundacja nowych leków i szersza dostępność terapii wysokoskutecznych, niestety nie wejdą w życie od września, jak zapowiadało wcześniej Ministerstwo Zdrowia. Zapowiadany obecnie termin to listopad.

Zgodnie z projektem, który nie został nam udostępniony do zgłaszania uwag, refundacją mają zostać objęte trzy nowe leki (ozanimod, ofatumumab i w postaci wtórnie postępującej - siponimod). Niestety nie jesteśmy w stanie poinformować Państwa, jaka grupa pacjentów będzie miała szansę skorzystać z nowych terapii. W planach MZ jest również złagodzenie kryteriów włączenia do II linii leczenia, ale nic nie wiadomo o tym, czy jakieś nowe leki wejdą do I linii leczenia.

18 lipca br. przedstawicielka PTSR pani Dominika Czarnota - Szałkowska wzięła udział w posiedzeniu Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie zmian w programach lekowych dot. stwardnienia rozsianego, gdzie wyraziła obawy i oczekiwania organizacji. W dyskusjach z decydentami niezmiennie powołujemy się również na stanowisko Doradczej Komisji Medycznej PTSR, które wraz z kilkoma innymi pismami, wymienianymi między PTSR a Ministerstwem Zdrowia, znajdą Państwo poniżej.

Jako organizacja reprezentująca interesy ponad 50 000 osób chorujących na stwardnienie rozsiane w Polsce stoimy na stanowisku, że pacjenci powinni mieć szeroki dostęp do terapii wysokoskutecznych od samego początku trwania choroby i nadal będziemy o to intensywnie zabiegać. Chcemy również, aby organizacje pacjenckie były traktowane jako partner w tworzeniu i opiniowaniu projektów programów lekowych na każdym etapie ich powstawania.

Korespondencja PTSR - Ministerstwo Zdrowia w przedmiotowej sprawie:

Pliki do pobrania
Plik: pdf, Rozmiar: File not found!
Plik: pdf, Rozmiar: File not found!
Plik: pdf, Rozmiar: File not found!
Plik: pdf, Rozmiar: File not found!
Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies