Pacjenci pytają: opieka wytchnieniowa - czym jest, kto może z niej skorzystać?
Pacjenci pytają: opieka wytchnieniowa: czym jest, kto może z niej skorzystać?
Odpowiadamy: celem takiej opieki jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z orzeczeniem o niepełnosprawności. To jest rodzaj opieki nad chorym, który polega na możliwości uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
Charakteryzuje się zapewnieniem opieki osobie niesamodzielnej, co pozwała na to, że jej opiekun może odpocząć od codziennych obowiązków, załatwić swoje sprawy czy skorzystać z poradniczego wsparcia lub nauki w zakresie pielęgnacji czy rehabilitacji.
Tak opieka może przebierać postać opieki weekendowej, kilkudniowej lub kilkunastodniowej i polega na zastępstwie opiekuna faktycznego i jest możliwa w związku ze zdarzeniem losowym, potrzebą załatwienia spraw życia codziennego lub odpoczynkiem opiekuna faktycznego. Ogólne rzecz biorąc, to wyznaczone przez powiat placówki przyjmują czasowo opiekę nad chorym w formie usług opiekuńczych i różnego rodzaju usług specjalistycznych.
Opieka wytchnieniowa może być realizowana poprzez zapewnienie usług, na przykład, w dziennych ośrodkach wsparcia, jednostkach systemu oświaty, zakładach opiekuńczo – pielęgnacyjnych, lub poprzez pomoc w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.
Opieka wytchnieniowa jest organizowana przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach usług opiekuńczych, a realizowana przez opiekunki środowiskowe. Może być również świadczona na zasadach komercyjnych.
Zachęcamy do skorzystania z konsultacji naszego pracownika socjalnego, żeby uzyskać więcej informacji na ten temat. Zapisy poprzez naszą stronę ptsr.org.pl lub pod numerem telefonu Infolinii SM +48 22 127 48 50 w godzinach 9:00-16:00.
Specjalistyczna poradnia współfinansowana jest przez PFRNON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.