KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

14 Wrzesień , 2022
Pacjenci pytają: czy wysokie dawki biotyny leczą SM?

Pacjenci pytają: czy wysokie dawki biotyny leczą SM?

Pacjenci pytają: czy wysokie dawki biotyny leczą SM?

Odpowiadamy: biotyna jest związkiem organicznym, który występuje zarówno w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych. Inna nazwa – to witamina B7 lub witamina H. Ważną rolę odgrywa w zachowaniu zdrowej skóry, włosów i paznokci. Biotyna też bierze udział w tworzeniu protrombiny, która odgrywa ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Biotyna wspomaga: utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego, funkcjonowanie układu nerwowego, utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych czy zachowanie prawidłowego stanu błon śluzowych.   

Zazwyczaj organizm sam sobie radzi z nadmiarem biotyny. Natomiast zbyt wysoki poziom biotyny może powodować mdłości, bóle brzucha, biegunkę lub zaburzenia nastroju. Choć niższe dawki mogą być jak najbardziej przyjmowane bez problemu, to w przypadku większych dawek rodzą się pewne wątpliwości. Okazuje się, że wysokie dawki biotyny mogą powodować fałszywie niskie wyniki w badaniu krwi mierzącym białkową troponinę. To badanie zleca się podczas diagnozowania zawału serca. Biotyna jest powszechnie stosowana w postaci biotynylowanych przeciwciał bądź analogów, jako składnik testów immunologicznych. Nadmiar biotyny w próbce krwi może konkurować z biotynylowanymi składnikami w teście, potencjalnie fałszywie zaniżając wyniki. Suplementowanie biotyny, kiedy jej niedobór nie został potwierdzony, może mieć niejednoznaczne konsekwencje dla zdrowia.

Obecnie nie ma naukowo potwierdzonej informacji, że wysokie dawki biotyny mogą być leczące w stwardnieniu rozsianym.

Warto pamiętać, że samodzielne stosowanie takiego rodzaju leczenia może być szkodliwe lub wpływać negatywnie na działanie przyjmowanych leków. Zmiany, jakie chcemy wprowadzić w swoim leczeniu, warto konsultować z naszym lekarzem prowadzącym.

Zachęcamy do nieodpłatnych konsultacji neurologa i dietetyka w naszej Specjalistycznej Poradni.  Zapisy poprzez naszą stronę ptsr.org.pl lub poprzez telefon Centrum Informacyjnego SM + 48 22 127 48 50.

 Specjalistyczna poradnia współfinansowana jest przez PFRNON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Powrót