Pacjenci pytają o rehabilitację zawodową
Pacjenci pytają: czym jest rehabilitacja zawodowa?
Odpowiadamy: rehabilitacja zawodowa zajmuje się przywróceniem zdolności do aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych. Rehabilitacja zawodowa pozwala na adaptację lub przyuczenie się do określonej pracy pracownika ze zmniejszoną sprawnością. Za czas rehabilitacji zawodowej pracownik otrzymuje zasiłek wyrównawczy.
Celem rehabilitacji zawodowej osób z niepełnosprawnością jest zapewnienie im możliwie najwyższego i najlepszego poziomu funkcjonowania na rynku pracy. Jest ona ściśle związana z wyznaczeniem konkretnych celów i sposobów ich realizacji. Etap przygotowania do wykonywania zawodu może obejmować zarówno naukę konkretnych czynności lub zadań na stanowisku pracy, jak i pełną ścieżkę edukacyjną, która daje kwalifikacje do pracy w określonym zawodzie, nowym miejscu czy nowym stanowisku. Osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać w tym zakresie także z celowych programów PFRON i uzyskać pomoc w zdobyciu tych kwalifikacji.
Kompleksowa rehabilitacja zawodowa uwzględnia również możliwości, jakie dają programy społeczne zachęcające pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Ich zadaniem jest wyrównanie szans na znalezienie pracy na wszystkich możliwych polach. Nie odnosi się to wyłącznie do zatrudnienia w warunkach pracy chronionej, ale również na otwartym rynku.
W celu poznania możliwości i rodzajów rehabilitacji dla osób ze stwardnieniem rozsianym, zachęcamy do nieodpłatnych konsultacji pracownika socjalnego w naszej Specjalistycznej Poradni. Zapisy poprzez naszą stronę ptsr.org.pl lub poprzez telefon Centrum Informacyjnego SM + 48 22 127 48 50.
Specjalistyczna poradnia współfinansowana jest przez PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.