Pacjenci pytają o prehabilitację
Pacjenci pytają: czym jest prehabilitacja? Czym się charakteryzuje? Czy to jest rodzaj rehabilitacji?
Odpowiadamy: prehabilitacja należy do kompleksowej opieki okołooperacyjnej. Pozwała na dobrą tolerancję zabiegu chirurgicznego przez pacjenta. Prehabilitacja w medycynie jest stosunkowo nowym terminem. Oznacza optymalne, wielokierunkowe przygotowanie pacjenta do leczenia, najczęściej chirurgicznego, w celu poprawy jego stanu ogólnego i lepszego przebiegu pooperacyjnego. Ma na celu zmniejszenie ryzyka powikłań, skrócenie hospitalizacji, szybsze gojenie się ran i osiągnięcie w jak najkrótszym czasie możliwie najwyższej jakości życia.
Na prehabilitację składają się przede wszystkim: optymalizacja stanu fizykalnego chorego, dodatkowy trening fizyczny, planowanie żywienia, zarządzanie lękiem, treningi uważności, edukacja pacjenta i opiekuna; różnego rodzaju ćwiczenia, takie jak ćwiczenia na wzmocnienie siły i elastyczności, ćwiczenia aerobowe, nakierunkowane na wzmocnienie koncentracji i ćwiczenia wizualizacyjne, techniki interwencji psychologicznej i techniki oddechowe; wskazówki żywieniowe oraz optymalizacja medyczna, polegająca na korekcie niedokrwistości, kontroli glikemii, ciśnienia tętniczego, zaprzestania palenia i zażywania innych używek na czas okołooperacyjny.
Prehabilitacja dotyczy szczególnie chorych z grupy największego ryzyka operacyjnego, do której należą pacjenci geriatryczni, z chorobami współistniejącymi, zaburzeniami stanu odżywienia, otyłością, depresją czy rozpoznaną niedokrwistością w przebiegu choroby nowotworowej. Nie jest to termin, stricte związany z SM, natomiast osoby, które chorują na stwardnienie rozsiane i mają choroby współistniejące, które mogą obniżać odporność organizmu, potrzebują rozważyć dobre przygotowanie do planowanego zabiegu czy operacji zwłaszcza tymi mocno inwazyjnymi.
Chcesz wiedzieć więcej zadzwoń na Infolinię 22 127 48 50 do naszej Specjalistycznej Poradni współfinansowanej przez PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.