KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

23 Luty , 2023
Światowy Dzień Walki z Depresją

Światowy Dzień Walki z Depresją

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją.

Kilka faktów o depresji:
-dotyczy 280 milionów osób na całym świecie,
-to przewlekła choroba psychiczna,
-o nie zmienność nastroju albo krótkotrwałe odpowiedzi emocjonalne na wydarzenia dnia codziennego, to też nie smutek – ma wiele, bardzo różnorodnych objawów.
-może prowadzić do samobójstwa, które jest 4 w kolejności przyczyną śmierci osób w wieku 15-29 lat,
-może dotknąć każdego, w każdym wieku,
-odpowiednio dobrane leki i psychoterapia skutecznie leczą chorobę.

Czego nigdy nie powinna usłyszeć od Ciebie osoba z depresją?
„Poszukaj pozytywnej strony”, „To wszystko jest tylko w Twojej głowie”, „Niedługo Ci minie”, „Wiem co czujesz”, „Każdy przechodzi przez ciężkie chwile”, „Zawsze mogło być gorzej”, „Przejdzie Ci”, „Weź się w garść”, „Pospaceruj, to Ci pomoże”, „Przestań użalać się nad sobą”, „Nie myśl o tym”, „Dlaczego zawsze myślisz tak negatywnie?”, „Nie mogę już z Tobą…”

Wszystkie te komunikaty będą mieć negatywny wpływ na chorego, będą bowiem nasilać niską samoocenę, poczucie winy, lęk, obwinianie siebie za „nieodpowiednie reakcje”, powodować nawracanie negatywnych myśli, sugerować, że depresja pojawiła się ponieważ osoba z depresją nie dostrzega lub nie docenia tego, co ma. Prowadzić będą też do poczucia braku zrozumienia i osamotnienia. Nie jest też tak, że chorzy na depresję świadomie wybierają to, co negatywne. Po prostu, w wyniki choroby, negatywne uczucia i sposoby myślenia są im bardziej dostępne. Chorzy nie są jednak w stanie zmienić swojego nastawienia na zawołanie.

Co możesz zrobić?
-Zachęcaj do leczenia, ale sam nie lecz! Pomóż w znalezieniu lekarza psychiatry i psychologa. przypominaj o wizytach u lekarza i o przyjmowaniu preparatów.
-Nie uszczęśliwiaj na siłę. Nie zmuszaj do udziału w wydarzeniach towarzyskich czy w innych aktywnościach, jeśli nie czuje takiej potrzeby.
-Słuchaj, ale nie oceniaj.
-Wspieraj w wykonywaniu codziennych zadań.
- Przypominaj o wartości chorego i jego znaczeniu.

Pamiętaj! W Specjalistycznej Poradni PTSR możesz skorzystać z bezpłatnego wsparcia psychologa. Zadzwoń (22) 127 48 50 lub napisz na cism@ptsr.org.pl

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies