KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

24 Marzec , 2023
Zdrowy pęcherz moczowy. Bezobjawowa bakteriuria - co warto o niej wiedzieć?

Zdrowy pęcherz moczowy. Bezobjawowa bakteriuria - co warto o niej wiedzieć?

Czym jest bezobjawowa bateriuria? To rodzaj kolonizacji bakteryjnej w moczu, obserwowany w badaniu posiewu moczu, typowej dla zakażenia układu moczowego. Istotne jest jednak to, że kolonizacji tej nie towarzyszą żadne objawy.

Kogo dotyczy? Bezobjawowa bakteriuria bardzo często dotyka pacjentów z zaburzeniami ze strony pęcherza neurogennego. Będzie mieć ją nawet 90% pacjentów stosujących samocewnikowanie, a u 100% osób z cewnikiem umieszczonym na stałe wystąpi po miesiącu jego stosowania.

Czy należy ją leczyć? Według specjalistów zjawisko to ma znaczenie protekcyjne, ponieważ bakterie te nie wywołują żadnego stanu zapalnego, chronią natomiast drogi moczowe przed wystąpieniem zakażenia objawowego, spowodowanego innymi bakteriami. Bezobjawowa bakteriuria nie wymaga diagnostyki urologicznej. I co najważniejsze – nie wymaga żadnego leczenia (z pewnymi wyjątkami, np. kobiety w ciąży, pacjenci przed operacjami w obrębie układu moczowego)!

Źródło: Webinar PTSR pt. „Infekcje pęcherza. Przyczyny, leczenie, profilaktyka” z dnia 09.03.2023

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies