Święto słoneczników czyli słowackie obchody Dnia SM
Dzień słoneczników na Słowacji - Światowym Dniem SM.
Słowackie Stowarzyszenie Stwardnienia Rozsianego (SZSM) co roku w maju organizuje z okazji Światowego Dnia SM konferencję poświęconą rozmaitym aspektom stwardnienia rozsianego. W tym roku w konferencji oprócz Słowaków udział wzięli Czesi i Polacy. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego reprezentowali pan Krzysztof Kaczmarek - Wiceprzewodniczący Rady Głównej PTSR, członek Oddziału PTSR w Koninie oraz pan Edward Mórawski - sekretarz Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia PTSR, członek Oddziału PTSR w Sanoku, który od lat współpracuje ze Słowacką organizacją SM-ową.
Konferencję otworzyła i powitała uczestników Prezydent Słowackiego Stowarzyszenia SM pani Jarmila Fajnorova, a głos podczas części oficjalnej zabierali goście z Czech pani Naděžda Nováková - szefowa Roski Ostrava, dr neurologii pani Olga Zapletalová , dr Branislav Breżny - członek zarządu SZSM i doradca medyczny organizacji - moderator konferencji, a także pan Krzysztof Kaczmarek – Wiceprzewodniczący PTSR.
Na konferencji poruszano temat diagnozy SM i jej konsekwencji dla chorego oraz jego rodziny, poruszano w tym aspekcie kwestie zdrowia psychicznego - „Czego nie zdążymy powiedzieć w ambulatorium” dr neurologii Martina Martinikova oraz „Życie nie kończy się diagnozą SM” - dr Jana Kracunova; poruszano tematykę ciąży w SM - „Jak się kobieta zdecyduje”, który zaprezentowała ordynator Oddziału Neurologii ze Szpitala w Preszowie pani dr Anna Cvengrosova, a także ważny temat rehabilitacji i ruchu jako istotnego elementu wspierającego leczenie stwardnienia rozsianego - . „Znaczenie aktywności ruchowej u pacjentów z SM” dr Ingrid Menkyova.
Na zakończenie pierwszego dnia odbył się występ zespołu folklorystycznego „Salatin”.
W drugi dzień konferencji odbyły się wykłady pn. „Diagnostyka, kryteria świadczeń leczniczych i rehabilitacyjnych w Czechach”- dr Olgi Zapletalovej, „Zarządzanie pacjentem z SM” doc. Emy Kantorovej, „Ćwiczenia stabilizacyjne w domu” dr Ingrid Menkyovej. Wykład dotyczący aktywności chorych na stwardnienie rozsiane był połączony z ćwiczeniami praktycznymi - uczestnicy zostali podzieleni na dwie mniejsze grupy, z których każda po kolei ćwiczyła Tai – chi oraz praktycznie odbyła „Ćwiczenia stabilizacyjne w domu”. Podczas konferencji uczestnicy mogli zapoznać się z rozwiązaniami stosowanymi na oddziałach SM na Słowacji, o których mówił dyrektor szpitala neurorehabilitacyjnego „Sanom” w Bratysławie.
Ponadto na spotkaniu poruszano jeszcze kwestie diety u chorych na SM oraz opieki nad osobą leżącą z SM, odbyły się tez warsztaty związane z edukacją na temat leków (prowadzone przez lekarza i pielęgniarki SM-owe - dr Branislav Brezny, Viera Zigova oraz Viera Priesolova).