Obalamy mity o SM
Na świecie, na stwardnienie rozsiane choruje 2,8 miliona osób, w Polsce – ponad 50 tysięcy. Po raz pierwszy, jako odrębna jednostka chorobowa, SM zostało przedstawione w XIX w., a konkretniej – 155 lat temu. Z roku na rok, coraz więcej dowiadujemy się o chorobie, jej mechanizmach, a badania kliniczne przynoszą kolejne preparaty, dzięki którym coraz skuteczniej możemy leczyć osoby dotknięte stwardnieniem rozsianym, opóźniając tym samym jego postęp, co daje chorym szanse na lepszą jakość życia, realizację planów i marzeń. O chorobie mówi się również coraz więcej i coraz głośniej w mediach, tak by rosła świadomość społeczeństwa.
Niestety, osoby z SM wciąż muszą zmagać się z wieloma mitami, które krążą wokoło schorzenia – niektóre są bardzo krzywdzące, a wszystkie w istotny sposób mogą zafałszowywać obraz choro by i osób, które żyją z SM na co dzień.
Jedne z tych fałszywych przekonań, które wciąż funkcjonują w świadomości społecznej to m.in. to, że osoby z SM nie powinny lub nie mogą mieć dzieci, a także że np. choroba przeszkodzi im w prowadzeniu życia zawodowego.
Aby poruszyć ten temat, w ramach kampanii edukacyjnej „Zapytaj o SM”, poprzez którą zachęcamy do otwartej komunikacji i zadawania pytań na temat choroby nagraliśmy bardzo ciekawą rozmowę, w której obalamy mity i dostarczamy prawdziwych, zweryfikowanych informacji o chorobie.
Zapraszamy do obejrzenia: Fakty i mity na temat stwardnienia rozsianego
Zachęcamy też do zadawania pytań poprzez stronę zapytajosm.pl na które odpowiadamy w trakcie webinarów.