Czy zmęczenie w SM można leczyć?
W ramach naszej kampanii „Zapytaj o SM” mówimy o ważnych tematach związanych z życiem ze stwardnieniem rozsianym. Odpowiadamy na różne pytania, na te związane z leczeniem i dostępnymi terapiami, ale też dotyczące objawów i zdrowego stylu życia, który sprzyja poprawie funkcjonowania. Dziś chcemy przybliżyć temat zmęczenia i SM, który pojawia się w Waszych pytaniach, zadawanych przez formularz na stronie Kampanii
Przewlekłe zmęczenie jest z najczęstszych objawów SM. Dotyczy nie tylko fizycznej strony funkcjonowania, ale też tej psychicznej – pojawiać się bowiem może pod postacią „zamglenia umysłu”, co w praktyce oznacza np. problemy ze skupieniem się, ciężkość umysłu, które wpływają na wykonywanie zadań umysłowych. Przewlekle zmęczenie różni się od typowej męczliwości. Może pojawiać się o każdej porze dnia i nocy, bez widocznego powodu i nawet po tak prozaicznych czynnościach jak czytanie. Wymaga odpoczynku, ale nawet dobrze przespana noc nie gwarantuje powrotu do normy. Zmęczenie może też wzmagać inne objawy choroby, a jego intensywność wiązać się np. z warunkami pogodowymi czy stresem.
Wielu z Was pewnie zastanawia się, czy przewlekłe zmęczenie wynikające z SM można leczyć farmakologicznie? Takie pytanie zostało zadane naszym ekspertom przez Panią Dorotę w ramach kampanii „Zapytaj o SM”. Odpowiedziała na nie neurolog - dr n. med. Alicja Kalinowska, z Zakładu Neurochemii i Neuropatologii, Katedry Neurologii, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.
Poniżej jej odpowiedź:
„Jak najbardziej tak. Lekiem typowym, najczęściej stosowanym w zmęczeniu w SM, jest amantadyna. Wyjściowo była lekiem przeciwgrypowym, potem otrzymała rejestrację w chorobie Parkinsona i też działa bardzo dobrze na dyskinezy. Jest to terapia w SM uznana, która u części pacjentów, niestety nie u wszystkich, będzie działa korzystnie, zmniejszając zmęczenie. W takim przypadku należy stosować się do zasad tej terapii, brać lek 2 razy dziennie przez dłuższy czas, zgodnie z zaleceniem lekarza. Lek nie działa doraźnie, jest to raczej lek długofalowy. Istnieje też kilka innych terapii, które można wypróbować i zapisać na receptę. Wystawić ją może nie tylko lekarz z programu, ale też neurolog z poradni czy lekarz rodzinny, zwłaszcza jeśli najpierw lek zapisze neurolog, a potem lekarz rodzinny może terapię kontynuować. Natomiast najczęściej stosowane metody leczenia zmęczenia to tzw. metody behawioralne: zmiana sposobu życia, częstsze drzemki, ale też dobór odpowiedniej terapii immunologicznej SM. Wiemy bowiem, że np. interferony mogą nasilać zmęczenie, choćby tym, że powodują objawy grypopochodne. Jeśli ktoś cierpi na zmęczenie i bierze leki z grupy interferonów, to być może będzie wskazane, żeby zmienić leczenie na leki w tabletkach. Reasumując, tak – zmęczenie leczy się farmakologicznie, choć nie jest to objaw łatwy do leczenia.”
Wszystkie nasze webinary, a także pisemne odpowiedzi ekspertów znajdziecie na stronie „Zapytaj o SM”.
Źródła:
Baza odpowiedzi „Zapytaj o SM”, webinar z 18.11.2022
Zmęczenie. Niewidoczny objaw SM