KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

14 Lipiec , 2023
Rzuć palenie - naprawdę warto!

Rzuć palenie - naprawdę warto!

Powracamy do tematu zdrowego stylu życia, bo wiele zmian wprowadzamy latem. Sprzyja temu słońce i dużo światła, co wielu z pewnością poprawia nastrój. Ponadto w miesiącach wakacyjnych mamy więcej czasu wolnego, co pozwala nam skupić się na rzeczach, które w ciągu roku odkładamy na bok.
Dlaczego więc nie podjąć próby rzucenia jednego ze szczególnie niewskazanych dla osób z SM nałogów – palenia? Co przemawia za podjęciem tego wysiłku? Badania naukowe i ich wyniki, które niestety, nie pozostawiają wątpliwości:
1. Osoby palące mają o 50% większe ryzyko rozwoju SM niż te, które nie palą.
2. U palaczy prawdopodobieństwo przejścia rzutowo-remisyjnej postaci SM w postać postępującą jest większe (może pojawić się ona nawet do 8 lat wcześniej). Ponadto palacze odznaczają się wyższym stopniem niesprawności w perspektywie długoterminowej.
3. W porównaniu do niepalących, palacze mogą doświadczać cięższych objawów SM.
4. U osób z SM, które palą, w badaniach obrazowych obserwuje się większą atrofię mózgu (zanik mózgu) niż u niepalących. Może pojawić się również w ich mózgach więcej wzmacniających się lezji, które są oznaką aktywności choroby.
5. Palenie może hamować działanie leków modyfikujących przebieg SM. Choć nie ma jeszcze zbyt wielu badań oceniających wpływ palenia na skuteczność terapii, to palenie jest związane z rozwojem przeciwciał neutralizujących interferony-beta i natalizumab, co może prowadzić do zmniejszenia efektów tych terapii.

A co z paleniem biernym? I tutaj są niepokojące dane:
1. Palenie bierne zwiększa ryzyko zachorowania na SM (w porównaniu do populacji ogólnej), a im dłużej jest się narażonym na bierne palenie, tym zwiększa jest ryzyko zachorowania na SM.
2. Kontakt z dymem tytoniowym w okresie dzieciństwa związany jest z ryzykiem pojawienia się SM. Dzieci wychowujące się w rodzinach z palaczami mają wyższe ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane (zarówno w dzieciństwie jaki i w życiu dorosłym).

 Co więcej, palenie prowadzi do chorób płuc, schorzeń sercowo-naczyniowych, w tym ataku serca i udaru.

Źródło: Multiple Sclerosis International Ferderation, https://www.msif.org/living-with-ms/smoking-and-ms/


Opis zdjęcia: Zdjęcie na niebieskim tle. Zdjęcie przedstawia niebieską popielniczkę wypełnioną po brzegi wypalonymi papierosami. Jeden papieros, jeszcze nie przygaszony tkwi w popielniczce. W prawym górnym rogu, na biało - pomarańczowym tle napis "SM i palenie. Dlaczego warto rzucić?". Poniżej - logotyp PTSR.

Powrót