KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

03 Sierpień , 2023
Wirus Epstein-Barr i jego rola w pojawieniu się SM

Wirus Epstein-Barr i jego rola w pojawieniu się SM

Wracamy do co ciekawszych i wartościowych informacji dotyczących SM, które pojawiały się u nas w ostatnim czasie. Dziś na tapet wirus Epsteina-Barr (EBV). Należy do rodziny wirusów opryszczki i jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych wirusów, który po zainfekowaniu prowadzi do wielu chorób, m.in. do mononukleozy. Dlaczego piszemy o nim więcej? Ponieważ wiele doniesień naukowych podkreślało relację między EBV i SM, wykazując obecność przeciwciał EVB nawet u 99% osób chorujących na SM. Jednocześnie, większość osób z przeciwciałami przeciw wirusowi nie zapada na SM. Dziś chcemy przypomnieć wyniki bardzo ciekawego badania opublikowanego w zeszłym roku (2022 r.), które rzuciło dużo więcej światło na to zagadnienie.

Profesor Alberto Ascherio i jego współpracownicy przez 20 lat przebadali 10 milionów osób z personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych. Chcieli sprawdzić, czy infekcja wirusem Epsteina-Barr zwiększa ryzyko pojawienia się SM.
Po krótce, badacze oceniali u badanych zarażenie EBV w przeszłości, a także sprawdzali czy nie dochodziło do zakażenia na bieżąco. Mierzyli również poziom światła neurofilamentu (NfL). NfL jest często wykrywane we krwi osób, u których pojawia się jakiegoś rodzaju uszkodzenie układu nerwowego, np. mieliny w przebiegu SM.
U osób, które chorują na stwardnienie rozsiane, poziom NfL we krwi jest wysoki nawet 6 lat przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby. Ascherio i współpracownicy wykryli, że u osób z SM poziom NfL wzrastał jedynie po infekcji EBV. To doprowadziło badaczy do konkluzji, że infekcja wirusem Epsteina-Barr pojawiła się u tych pacjentów przed zachorowaniem na SM. Naukowcy wykryli, że ogólne ryzyko rozwoju SM wzrastało kilkudziesięciokrotnie po infekcji EBV. Przebadali uczestników również pod kątem innych wirusów, jak np. powszechnie występujący w populacji wirus cytomegalii (CMV). Nie dopatrzyli się jednak żadnej zmiany w ryzyku zachorowania na SM po infekcji CMV.

Wysokie prawdopodobieństwo zachorowania na SM przez osoby zakażone wirusem EBV, wraz z dużą liczbą przebadanych osób, wg badaczy jest mocnym dowodem na to, że choroba Epsteina-Barr może być istotnym czynnikiem ryzyka pojawienia się SM. Należy jednak pamiętać, że większość osób zainfekowanych wirusem EBV nie choruje na SM, więc EBV sam w sobie nie jest wystarczającym powodem pojawienia się SM. Obecnie SM uznawane jest za chorobę o wieloczynnikowej etiologii. Dlatego obecnie - zadaniem naukowców – ważnym jest zrozumienie tego, dlaczego niektóre osoby zarażone wirusem Epsteina-Barr chorują na SM, a inne nie.
Czekamy zatem na kolejne doniesienia badające rolę EBV w pojawienia się stwardnienia rozsianego.

Więcej o tym badaniu przeczytacie w 105 nr SM Expressu do pobrania z naszej strony: https://ptsr.org.pl/uploads/smexpress/SM%20Express_online_marzec_2022.pdf

Powrót