NMOSD - leczenie
Neuromyelitis optica spectrum disorder, czyli w skrócie NMOSD to grupa obejmująca rzadkie choroby neurologiczne, dla których charakterystyczne jest zapalenie nerwów wzrokowych, rdzenia kręgowego a także inne objawy ze środkowego układu nerwowego.
Choroba, tak jak stwardnienie rozsiane, ma podłoże autoimmunologiczne. Średni wiek zachorowania na NMOSD to 4 dekada życia. Częściej chorują kobiety (nawet kilkukrotnie).
NMOSD to choroba, która nieleczona może mieć naprawdę dramatyczny przebieg. Dlaczego? Ponieważ rzuty, które pojawiają się u osób chorych na NMOSD są bardzo ciężkie i prowadzą do znacznego, postępującego oraz nieodwracalnego pogorszenia stanu osoby chorej. Są pacjenci, u których nawet pojedynczy rzut może prowadzić do tak poważnego zaburzenia funkcjonowania, że konieczny będzie wózek inwalidzki.
Dobra wiadomość jest jednak taka, że chorobę można leczyć! Leczenie można podzielić na leczenie rzutu, leczenie modyfikujące przebieg choroby oraz leczenie immunosupresyjne.
- Leczenie rzutu ma na celu zmniejszenie stanu zapalnego w ośrodkowym układzie nerwowym i poprawę stanu klinicznego osoby chorującej. Zaczyna się je od zaaplikowania pacjentowi sterydów. Leczenie powinno zostać wdrożone jak najszybciej, ponieważ takie postępowanie zwiększa szansę pacjentów na remisję stanu zdrowia. Jeśli sterydy nie pomagają, lekarze mogą zdecydować o podaniu choremu plazmaferezy. W ostateczności można rozważyć podanie pacjentowi dożylnych immunoglobulin.
- Obecnie w Polsce, w ramach Funduszu Medycznego można uzyskać refundowane leczenie modyfikujące postęp choroby, którego celem jest powstrzymanie rzutów choroby i zahamowanie jej progresji - program lekowy B.138.FM. Podaje się pacjentowi preparat - satralizumab.
Jak znaleźć ośrodek leczący w ramach programu B.138.FM?
Informator o Terminach Leczenia NFZ: https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/
W miejscu "jakiego świadczenia szukasz?" wpisać LECZENIE PACJENTÓW ZE SPEKTRUM ZAPALENIA NERWÓW WZROKOWYCH I RDZENIA KRĘGOWEGO (NMOSD). Po wpisaniu wyświetla się lista ośrodków oferujących leczenie w programie wraz z danymi kontaktowymi oraz terminami oczekiwania.
Opis zdjęcia: Na szarym tle widać rozsypane niebieskie tabletki. Z prawej strony napis, na pomarańczowym tle „NMOSD. CO z leczeniem choroby?”. W dolnym prawym rogu logotyp PTSR. W prawym górnym rogu, na niebiesko-pomarańczowym tle napis „Wiem więcej… NMOSD”.