KRS 0000083356
Opcje ustawień
Kontakt

Aktualności

17 Sierpień , 2023
Probiotyk w leczeniu SM?

Probiotyk w leczeniu SM?

Ostatnio w mediach natrafić można na artykuły dotyczące badań nad zastosowaniem priobiotyków w leczeniu SM:  https://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci,odkryto-probiotyk-do-leczenia-stwardnienia-rozsianego--badacze--to-moze-zrewolucjonizowac-sposob-leczenia-chorob-przewleklych,artykul,23732527.html?fbclid=IwAR1iJe4bC2IndgfN-TBWf7lWnZfrn3qRSynfNpSYmA53vZBfaR47OHeT5is

Co jakiś czas słyszymy o nowych metodach czy terapiach, które mają pomóc chorym na stwardnienie rozsiane, poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Przewodniczącego Doradczej Komisji Medycznej PTSR – prof. Krzysztofa Selmaja, który choć widzi w wynikach badania interesującą przesłankę, to jednak podkreśla, że „priobiotyk ten nie jest jeszcze lekiem i będzie musiał być poddany procedurze oceny klinicznej u pacjentów z SM.”

Całość wypowiedzi poniżej:

„Kilka dni temu w czasopiśmie Nature (doi: 10.1038/s41586-023-06409-6) ukazał się artykuł na temat zastosowania probiotyku z bakteriami produkującymi mleczany w leczeniu autoimmunologicznego zapalenia mózgu i rdzenia (EAE) u myszy. W artykule tym zespół dr Francisco J. Quintana z Harvard Medical School wykazał, iż karmienie myszy tym probiotykiem wyraźnie zmniejszało objawy EAE.  Ponadto autorzy wykazali skomplikowany mechanizm molekularny, w jaki sposób mleczany hamują reakcję autoimmunologiczną u myszy. Mechanizm ten polega głównie na aktywacji drogi sygnałowej HIF-1a/NDUFA4L2 prowadząc do zahamowania aktywności autoimmunologicznych limfocytów T.
EAE jest eksperymentalnym modelem SM, stąd we wnioskach z w/w pracy pojawia się sugestia na temat potencjalnego wykorzystania probiotyku stworzonego w ramach tego eksperymentu w leczeniu SM.  Probiotyk ten nie jest jeszcze lekiem i będzie musiał być poddany procedurze oceny klinicznej u pacjentów SM.  Badania takie trwają zazwyczaj kilka lat. Probiotyk ten nie jest dostępny ogólnie, ponieważ bakterie, które wchodzą w jego skład zostały wytworzone technikami rekombinacji genetycznej w ramach eksperymentu opisanego w w/w pracy. Probiotyk bez modyfikacji genetycznej nie działał.
W sumie wyniki z tej pracy stanowią bardzo interesującą przesłankę, która w przyszłości może okazać się przydatna w leczeniu SM.”

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Selmaj
Opis zdjęcia: W tle zdjęcie przedstawiajace próbówki i pipetę z niebieską cieczą. Na głównym planie na niebiesko-szarym tle napis: "Komentarz eksperta dotyczący doniesień na temat "probiotyku do leczenia SM". W prawym dolny rogu logotyp PTSR.

Powrót
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies